Якщо державна влада прагне контролювати українські підприємства оборонної промисловості, що є нормальним бажанням, то має визначити один підрозділ у межах одного правоохоронного органу або спецслужби й підібрати перевірених людей для роботи в ньому, щоб наглядати за відповідними витратами та мати доступ до всієї необхідної інформації, зазначив журналіст Юрій Бутусов у матеріалі для "Цензор.НЕТ".
“Що зараз у нас влаштовано в державі? Це ж повний безлад. Всі працівники, керівники оборонних підприємств говорять: наша найбільша зараз проблема — це правоохоронці і контролюючі органи. Оці орди людей, які придумують собі роботу, виправдовують своє тилове існування абсолютно дурними справами”, — заявив він.
На думку журналіста, правоохоронці в Україні звикли “створювати проблеми” комусь, щоб потім “домовлятися”. Така практика, як зазначається, працює в усій правоохоронній системі, її треба негайно викорінювати.
Бутусов переконаний, що правоохоронні та контролюючі органи не можуть контролювати свої дані, тому можливими є витоки інформації. Зокрема, за його словами, такий витік щодо ОПК міг статися перед недавніми ударами РФ по Україні 29 грудня і 2 січня.
“Оцей удар 29 грудня вимагає від держави системних рішень. Має бути одна вповноважена структура, одна вповноважена людина, від якої залежить контроль цієї інформації, щоб одразу була зрозуміла відповідальність. Якщо порушуються кримінальні справи державними органами стосовно оборонних підприємств, вони мають потрапляти не будь-куди, а в якийсь конкретний один суд. Там має бути режим секретності забезпечений, там має бути конкретна група суддів, які пройшли перевірку і яким можна довіряти, які цією інформацією розпоряджаються”, — наголосив Бутусов.
Журналіст закликав керівництво в Україні зробити “системні висновки”, щоб “припинити ці провали” і “припинити це паломництво побірушок в погонах, які бігають по оборонних підприємствах”. На його думку, правоохоронці різних органів не мають знати про розташування компаній ОПК, оскільки це питання національної безпеки, яке треба вирішувати в закритому порядку
“Його не можна так робити, як у нас. Це повний колгосп якийсь, хаос. З цим хаосом треба закінчувати. Бо у нас багато перевірок і у нас дуже мало потрібних проєктів. І ніхто не бере на себе відповідальності. Всі сидять, роблять вигляд — це не я”, — обурився автор.
Він вважає, що в державі деякі люди не усвідомлюють, що триває війна, і продовжують жити, як у мирні часи. Зокрема, вказав на слідчих, яким “треба на чомусь робити статистику, ставити галочки про справи”.
“Отак, погортали, у кого там бюджетні кошти заходять? А, оці-оці. Ну все, ми йдемо до них. Давайте йдіть, накопайте справи на них, зараз ми по них попрацюємо, знайдемо там… створимо їм там проблеми. Це ж безумний абсолютно підхід. Так не можна працювати. Так, потрібна боротьба з корупцією. Потрібен фінансовий контроль. Але не можна, щоб інформація про оборонну промисловість розходилась по всій країні”, — пояснив Бутусов.
Він також висловив здивованість, що Рада національної безпеки і оборони чи керівник якогось із правоохоронних органів України досі не виступили з ініціативою щодо посилення секретності в питаннях роботи підприємств ОПК. Журналіст зауважив, що також міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін має відповідати за захист інтересів оборонної промисловості.
Бутусов продовжив: “Нема відповідальності ніякої. Міністр оборони Умєров. Я так зрозумів, що це міністр по хороших справах. Він за все хороше, проти усього поганого. Так а хто буде формувати цю політику? Кому треба в країні, щоб вироблялась зброя і ракети не били по оборонних підприємствах?”
На думку автора, подібна бездіяльність з боку керівництва різних державних структур дорівнює зраді України. Він висловив надію на висновки після російських атак 29 грудня і 2 січня, а також наголосив, що “війна не спише”.
Окремо журналіст також розповів, що вважає головною сьогоднішньою проблемою нашої держави у війні з Росією те, що мобілізацію розглядають лише як відправку людей на передову. Водночас не говорять про мобілізацію промисловості, на його думку, у країни немає технологічного підходу до ведення бойових дій. За словами Бутусова, якби Україна сфокусувалася на технічних засобах, це б змінило логіку війни та зменшило втрати.