UA / RU
Підтримати ZN.ua

БТР Rosomak. Чим особливі бронетранспортери, які виготовить для України Польща?

Ця бронемашина є копією фінського БТР Patria.

Сьогодні стало відомо, що Польща передасть Україні партію зі 100 бронетранспортерів Rosomak, поставки яких будуть оплачені урядами США та Євросоюзу. Про це повідомив прем'єр Польщі Матеуш Моравецький.

KTO Rosomak - це польське позначення фінської бойової машини Patria AMV 8×8. Дана бронемашина виробляється за ліцензією в Польщі компанією WZM S.A. і отримала ряд модифікацій для реалізації потреб польської армії.

KTO - абревіатура від "Kołowy Transporter Opancerzony", що в перекладі з польської означає "колісна броньована машина", а Rosomak - "росомаха".  Відомо, що перші замовлення на машину були розміщені на заводі у 2002 році. Бойова машина піхоти KTO Rosomak використовується для транспортування 8 солдатів, а також для забезпечення їх прямою вогневою підтримкою.

Читайте також: США продадуть Польщі 24 винищувачі п'ятого покоління за один долар — ЗМІ

Башта Oto Melara Hitfist-30P озброєна 30-мм ланцюговою гарматою ATK Mk44 та 7,62-мм кулеметом НАТО UKM-2000C з коаксіальною установкою. Вона має сучасну систему управління вогнем з тепловізійним прицілом та стабілізацією гармати для точної стрільби на ходу. Система активного захисту - це лазерна система попередження "Обра", з'єднана з шістьма 81-мм димовими гранатометами 902A ZM Dezamet. Деякі з них оснащені ПТРК Spike, пускова установка якого встановлена з обох боків башти.

Фінський оригінал, БТР Patria, був розроблений з метою забезпечення оптимальної модульності компонентів та адаптації до широкого спектру бойових задач. В той же час для польських сухопутних військ "Росомаха" випускається в наступних варіантах:

Якщо подивитися в існуючі контракти, можна дізнатися, що в період з 2002 по січень 2015 року було замовлено 977 машин, остаточна поставка яких завершилася у 2019 році. В цей список входять:

Під час війни в Афганістані на KTO Rosomak була встановлена додаткова сталево-композитна броня, модернізовані засоби зв'язку, кусачки перед люком водія та командира, зовнішні відеокамери для покращення ситуаційної обізнаності та система Pilar для спрямованого виявлення вогню противника. Через додаткову броню цей варіант модифікації не може плавати і не має водяних гвинтів.

Читайте також: Польща закупить боєприпаси майже на три мільярди доларів

Він був надалі модернізований до КТО "Росомаха-М1М", який отримав сітку QinetiQ RPGNet для захисту від атак талібів з РПГ, і новий піщаний камуфляж. Нові сітки довели свою ефективність під час атак і мали додаткову перевагу - вони були легшими порівняно з бронею "Бар", а отже, забезпечували кращу мобільність.

В цілому, ця зброя є оптимальною для ЗСУ на даному етапі російсько-української війни. Дані БТР зарекомендували себе як надійні транспортні засоби під час кількох збройних конфліктів та в десятках навчань. Тепер вони пройдуть обкатку на полі бою російсько-української війни, і немає причин вважати, що вона буде невдалою.