UA / RU
Підтримати ZN.ua

Бронювання працівників: як підприємству отримати статус критично важливого

Новий порядок бронювання затвердили у січні цього року.  

В Україні триває загальна мобілізація, яка була оголошена через повномасштабне вторгнення Росії. В цей час чоловіки призовного віку отримують повістки та можуть бути призвані до лав ЗСУ.

Читайте також: Загальна мобілізація: хто має право на відстрочку від призову

Радник юридичної фірми Asters Антон Сінцов пояснив, як отримати статус критично важливого підприємства, пише The Village.

Коли компанія вирішує забронювати працівників, вона має три варіанти, як це зробити.

За словами експерта, компанії найчастіше обирають саме третій варіант. Він умовно поділяється на два кроки. Перший крок – це отримання статусу критично важливого, а другий – подача списків на бронювання.

Компанія спочатку дивиться на критерії, визначені порядком бронювання, обирає для себе актуальні та подає заявку до відповідного міністерства або військової адміністрації для визнання її критично важливою.

Підприємства мають відповідати щонайменше трьом критеріям (для деяких галузей, наприклад, паливо-енергетичної, соціальної сфери, медіа – двом) із переліку, серед якого є такі:

Четвертий пункт передбачає, що профільні міністерства чи місцеві адміністрації можуть встановити свої так звані «підкритерії» для бізнесів, за якими їх визнаватимуть критично важливими. Свої підкритерії, зокрема, уже є в Мінагрополітики, Мінекономіки, Міненерго, у Київської міської й обласної військових адміністраціях. Поступово підкритерії затверджують й інші міністерства та адміністрації, щоб дати більше можливостей бізнесу бронюватися.

Тож якщо компанія, наприклад, із семи критеріїв відповідає тільки двом, вона може заглибитися в четвертий пункт і подивитися, які ще критерії є в окремих міністерств чи адміністрацій (можливо, вона відповідає якомусь із них).

Кожен орган визначає для себе щось окреме, унікальне для відповідної галузі. Наприклад, Мінагрополітики встановило, що підприємство має відповідати певним КВЕД та обробляти не менш як 1000 гектарів землі або мати не менш як 50 працівників. У Київській МВА приблизно 20 підкритеріїв, які структуровані за напрямами діяльності, як-от комунальні послуги, прибирання, перевезення й інші.

Встановивши підкритерії, кожен орган сам визначає, якій кількості з них бізнес має відповідати – одному, двом чи трьом.Кожен критерій має бути підтверджений відповідними документами

Наприклад, резидентство в «Дія.City» підтверджують відповідним витягом. Якщо йдеться про податкові показники, їх треба брати в податковій. Показники щодо заробітної плати компанія або самостійно формує, або робить запит до Держстату, і він надає цю інформацію. Потім, коли цей пакет документів сформований, до нього додають податкові звіти та надсилають в обрану держустанову для отримання статусу.

Заявка може подаватися у профільне міністерство або в ОВА. Тобто це може бути не тільки Мінекономіки, а, залежно від галузі, Мінагрополітики або Мінцифри. Аграрії здебільшого подаються в Мінагрополітики. Але є, наприклад, не дуже великі аграрії, які не дотягують до тих критеріїв, які встановило міністерство. Тоді вони можуть подивитися, чи їм підходять підкритерії, які встановила ОВА. Якщо так, то вони подають заявку туди.

Судячи з уже наявної практики, на отримання статусу критично важливого підприємства йде до двох тижнів, якщо немає зауважень щодо документів. Але треба розуміти, що кількість заявок збільшується, відповідно, можуть збільшитися й терміни розгляду. Рішення діє впродовж року, його треба щороку поновлювати.

Законом передбачені певні категорії громадян, які мають право на відстрочку. Нагадаємо, хто може отримати відстрочку від служби.