UA / RU
Підтримати ZN.ua

Бронетанкова коаліція Польщі й Німеччини: яку техніку може отримати Україна

У потенційний список входять як натівські, так і колишні радянські зразки.

Вчора Німеччина та Польща оголосили про формування «бронетанкової коаліції», яка займатиметься поставками бронетехніки для Сил оборони України. Жодної конкретики у заявах не було, але наявна військова техніка на озброєнні цих країн дозволяє припустити, що саме може бути відправлено Україні, а що – точно ні.

Зауважимо, ніде не зазначалося, що перелік переданої техніки не включатиме радянські зразки, які досі є у доволі значній кількості у Польщі. Виходячи з військової допомоги, яку Варшава надавала Україні за останній рік, а також з загального "польського наративу" про допомогу Україні, саме варіант поставок радянського обладнання з Польщі є найбільш вірогідним.

Leopard 2

Саме ці танки вже передавалися Україні й, цілком ймовірно, передаватимуться далі. Не беручи до увагу Abrams, які поляки точно не віддадуть Україні, саме Leo2 є тим натівським танком, який можуть далі постачати ЗСУ.

Це німецький основний бойовий танк третього покоління. Розроблений компанією Krauss-Maffei у 1970-х роках. Надійшов на озброєння в 1979 році на зміну попереднього Леопарда 1 як основний танк західнонімецьких сухопутних військ.

Зараз це один з основних танків НАТО, який стоїть на озброєнні Німеччини, Польщі, Швеції, Фінляндії, Іспанії та ряду інших країн. Позитив у тому, що він є на озброєнні обох засновників "коаліції" - і Берліна, і Варшави. Це вселяє оптимізм щодо можливої кількості поставлених танків.

Canadian Army | Armée canadienne/flickr

PT-91 Twardy

Це танк часів Холодної війни, який Польща виготовляла своїми силами, коли Радянський союз припинив поставки Т-72. Він є багато в чому допрацьованим, має тепловізійні прилади та потужну гармату. Однак до рівня російських Т-72Б3 або навіть українських Т-72АМТ він навряд дотягує через застарілу електроніку та доволі значну зношеність.

Захист Twardy посилено за рахунок використання активної броні власної розробки ERAWA. Усього на танку є 394 блоки ERAWA, що покривають передню частину корпусу та вежу. Випробування показали, що блоки ERAWA підвищують захищеність танка на 30-70% залежно від типу боєприпасу. Проте броня PT-91 не витримує вогню найновіших (на 2018 рік) західних 120-мм танкових снарядів з дальності 2000 м-коду.

Крім того, "Твердий" забезпечений покриттям, що поглинає радіолокаційне опромінення, системою Obra-4, що попереджає про опромінення танка лазером, 12-ствольною 81-мм системою пуску димових гранат "Хмара" та одноствольною 80-мм системою пуску антилазерних гранат.

Раніше їх вже постачали Україні. Польща заявляла про 60 одиниць, але реальна кількість може відрізнятися від заявленої, тому що протягом останніх пів року військова допомога Варшави не афішується медійно.

Андрій Єрмак / Facebook

БМП Lynx

Про постачання цих БМП йшлося вже не раз. Зокрема, коли Rheinmetall обіцяла відкрити виробництво на території України. Варто зауважити, що це один з найновіших зразків бронетехніки, які виробляє концерн, і на полі бою в Україні він точно не був би зайвим.

Від конкурентів БМП відрізняється максимальною цифровізацією та потужним озброєнням. З мінусів – висока ціна, яка може складати до п’яти мільйонів євро за одиницю. Для порівняння, середня ціна радянської БМП – приблизно 120-140 тисяч доларів.

Lynx може бути сконфігурованою як бойова машина піхоти, командно-штабна машина, бойова розвідувальна, БРЕМ або медична машина. Вперше представлена у 2016 році на виставці Eurosatory.

Основним озброєнням бойової машини є башта LANCE з 30- або 35-мм гарматою та пусковою установкою для протитанкових ракет, яка може бути оснащена, відповідно до вимог замовника.

БМП-1

Найімовірніший зразок зброї, який передасть нам Польща. На даний момент армія країни має близько 1200 БМП цього типу. Зараз вони активно замінюються на нові БМП Borsuk та частково на БТР Rosomak.

Представлення БМП-1 не потребує, тому що стоїть на озброєнні ЗСУ ще з 1991-го року. Плюси - швидкість та маневреність, мінуси - доволі посередня гармата та тонка броня.

Ця техніка вже передавалася ЗСУ, і навіть у доволі значних масштабах. За даними аналітичного порталу OryxSpioenkop, Польща за час війни передала ЗСУ понад 142 одиниці БМП-1. При цьому поставки тривали ще з квітня 2022-го року.

14 ОМБР / Прес-служба

БТР Fuchs

Ще один зразок техніки, який Україні обіцяли, але досі не поставили. Принаймні, офіційно. Це німецький БТР, який виробляється компанією Rheinmetall. Має посереднє бронювання та озброєння, але непогану прохідність та швидкість.

"Фукс" - колісний бронетранспортер-амфібія. Був прийнятий на озброєння Бундесверу 1979 року і разом з американським M113 став основним засобом транспортування піхоти на полі бою. На його основі створено декілька модифікацій різного призначення. З 2009 року Бундесвер розпочав заміну цих БТР на GTK Boxer, тому сподівання, що частина техніки буде передана Україні, не є безпідставними.

БТР Rosomak

Це техніка, яку Польща вже передавала ЗСУ. Як з потужностей промисловості, так і з активу власної армії. Він представляє собою копію фінського БТР Patria з незначними вдосконаленнями та модернізацією.

Оснащений цей БТР баштою Oto Melara Hitfist-30P з 30-мм автоматичною гарматою з ланцюговим приводом ATK Mk 44 та кулеметом калібру 7.62 мм NATO UKM-2000C. Башта має сучасну систему керування вогнем з прицілом нічного бачення і систему лазерного попередження Obra яка підключена до шести 81 мм димових гранатометів 902A ZM Dezamet.

Це доволі сучасний зразок бронетехніки, який вже працює на фронті й може бути набагато більш корисним для ЗСУ, ніж радянські попередники, які зараз стоять на озброєнні.

Висновки

Деталей про коаліцію бронетехніки для України поки не так багато. Однак всі можливі варіанти тільки посилять Сили оборони в момент нестачі допомоги від США, браку боєприпасів та проблем з ремонтом техніки.

Звісно, отримати техніку натівського зразка хотілося би всім в ЗСУ. Однак варто розуміти, що вся бронетехніка часів Холодної війни, яка зараз є в країнах Євросоюзу рано чи пізно опиниться саме на полі бою в Україні. Іншого призначення для неї просто не існує через моральну та технічну застарілість.