UA / RU
Підтримати ZN.ua

Bloomberg: Прігожин збирається згорнути діяльність «Вагнера» в Україні

Натомість «кухар Путіна» може зосередитися на Африці і своїх політичних амбіціях в Росії.

Засновник ПВК «Вагнер» Євгєній Прігожин готується до скорочення операцій найманців в Україні після того, як військове командування Росії змогло скоротити його можливості в вербуванні людей, а також зменшило постачання боєприпасів найманцям.

Російські силовики і політичний істеблішмент вважають Прігожина дедалі більшою загрозою. Йому заборонили проводити вербування в російських в’язницях, які стали для нього головним джерелом людей, - пише Bloomberg. Тепер за рішенням Владіміра Путіна відправкою в’язнів на війну займається Міноборони РФ. Також незалежність Прігожина теж дратує Кремль.

Попри всі спроби впродовж багатьох місяців і великі втрати, найманці «Вагнера» не змогли захопити свою головну ціль - місто Бахмут. Тепер Прігожин збирається зосередитися на операціях в Африці, - сказали виданню поінформовані джерела.

«Прігожин заважає всім. Його єдиний захист зараз - це його особисті стосунки з Путіним, який все ще вважає його корисним», - сказала виданню засновник консалтингової фірми R.Politik Татьяна Становая.

Прігожин тижнями публічно нарікав, що російська армія не постачає його найманцям артилерійські снаряди й інші важливі боєприпаси. Зрештою, на початку цього місяця він визнав, що після завершення битви за Бахмут група «Вагнер» скоротить свої розміри. Нещодавно він похвалився окупацією села поблизу українського міста. Однак, Прігожин забув згадати про те, що, згідно з останнім переписом населення, в цьому населеному пункті було всього два жителя.

Читайте також: Прігожин втрачає зв'язки з владою на місцях: у регіонах відмовляються ховати "вагнерівців"

Bloomberg пише, що зараз немає жодних ознак того, що Прігожин скерує своїх найманців в Африку. Але люди, поінформовані про ситуацію, сказали виданню, що він буде приділяти більшу увагу операціям на континенті, осільки війна проти України стала дуже важкою для його сил. Оголошення про вербування, опубліковані в понеділок, запрошують охочих стати найманцями підписувати контракти на 6 місяців для участі у війні проти України і на 9-14 місяців для відправки в Африку. При цьому  в «Вагнері» зазначають, що ті, хто буде брати участь в африканських операціях, будуть вважатися резервом.

Bloomberg нагадує, що найманці Прігожина брали участь в боях на українській території з 2014 року. Також «Вагнер» допоміг режиму Башара Асада зберегти владу в Сирії. Прігожин відправив своїх бійців в різні країни Африки: від Лівії і Судана до Малі і ЦАР, - з метою просування геополітичних цілей Кремля. Нещодавно були повідомлення про те, що найманці «Вагнера» з’явилися в Буркіна Фасо після виходу французьких військ.

Також розвідка Італії в своєму звіті зауважила, що активність російських ПВК може дестабілізувати Північну і Західну Африку, що призведе до збільшення потоку мігрантів в країни ЄС. Прем’єр-міністр Джорджія Мелоні дуже стривожена потенційною міграційною хвилею влітку, - сказали виданню джерела. Італійський міністр оборони публічно звинуватив російських найманців в підвищенні потоку людей, які намагаються перетнути Середземне море в човнах.

Читайте також: Група "Вагнера" могла вбити дев'ять громадян Китаю в Африці – Associated Press

Двоє наближених до Кремля і російської розвідки джерел сказали Bloomberg, що штурмові сили Прігожина все ще корисні Росії в боях за Бахмут. І якщо оборона міста впаде, «Вагнер» може продовжити грати роль в подальших атаках на Донбасі. Однак, Прігожину не дозволять приписати собі успіх в Бахмуті, окупація якого могла б стати найбільшою перемогою Росії з середини 2022 року. Прігожин також натякнув, що він не відмовляється від політичних амбіцій в самій РФ, де він контролює деякі лояльні до Кремля ЗМІ і отримує доходи від державних замовлень. Нещодавно в відео-зверненні він сказав, що «Вагнер» перетвориться «з найкращої приватної армії у світі в армію з ідеологією. І цією ідеологією буде боротьба за справедливість». Але без схвалення влади Росії він цього теж не зможе зробити.

«Прігожин став аж занадто незалежним, що порушує баланс між кланами серед еліт. Лише Путін може вирішити, де проходять межі», - сказав науковий співробітник Фонду Карнегі за міжнародний мир Андрєй Колєсніков.