Вчора в західних ЗМІ з'явилася інформація про надання КНДР балістичних ракет малої дальності Росії. Вони начебто вже застосовувалися для ударів по Україні наприкінці грудня та на початку січня. Пізніше в Білому Домі підтвердили цю інформацію.
Варто розуміти, що Північна Корея має широкий спектр балістичних ракет - від малої до міжконтинентальної дальності. Ці боєголовки становлять значну загрозу для безпеки як азійського регіону, так і світу загалом. Отож, розглянемо, які саме ракети має на озброєнні КНДР та чим вони відрізняються.
Балістичні ракети малої дальності (БРМД):
- Хвасон-5 (SS-6 SCUD-C) - радянська ракета, яка була поставлена до Північної Кореї в 1970-х роках. Дальність дії - до 300 кілометрів.
- Хвасон-6 (SS-6 SCUD-D) - модернізована версія ракети Хвасон-5. Дальність дії - до 500 кілометрів.
- КН-24 - ракета, яка вперше була випробувана в 2019 році. Дальність дії - до 410 кілометрів.
Балістичні ракет середньої дальності (БРСД):
- Мусан (SS-7 Scud-B) - радянська ракета, яка була поставлена до Північної Кореї в 1960-х роках. Дальність дії - до 700 кілометрів.
- Хвасон-7 (SS-8 Scud-C) - модернізована версія ракети Мусан. Дальність дії - до 800 кілометрів.
- КН-23 - вперше була випробувана в 2017 році. Дальність дії - до 700 кілометрів.
Балістичні ракети міжконтинентальної дальності:
- Хвасон-14 (ICBM KN-14) - ракета, яка вперше була випробувана в 2017 році. Дальність дії - до 8 000 кілометрів.
- Хвасон-15 (ICBM KN-15) - теж була випробувана в 2017 році. Дальність дії - до 13 000 кілометрів.
Варто зазначити, що Північна Корея також розробляє міжконтинентальні балістичні ракети з ядерними боєголовками. У 2022 році Північна Корея провела випробування ракети Хвасон-17, яка, за оцінками експертів, може нести ядерну боєголовку вагою до 100 кілограмів.
Які ракети передали Росії
Аналітики сходяться на думці, що Корея передала Росії саме ракети КН-23. Вони є одними з найновіших у складі ракетних військ КНДР. Отож, розберемо детальніше особливостій цієї боєголовки.
Отож, у 2018 році Північна Корея під час військового параду показала нову пускову установку з ракетами. За концепцією вона була схожа на російський "Іскандер". Ця боєголовка була розроблена за сприяння Росії та Китаю. Вона також нагадує південнокорейську Hyunmoo 2 (інша південнокорейська версія "Іскандера", розроблена з допомогою Росії).
Спочатку ракета-носій мала конфігурацію 8х8 і несла 2 балістичні ракети малої дальності. На той час не було зрозуміло, чи це був лише макет, чи справжня бойова машина. Під час того параду було показано загалом 6 пускових установок з ракетами.
Нова ракета була вперше випробувана у 2019 році. Незабаром після її представлення була показана оновлена версія. Вона використовувала нове важке високомобільне шасі з колісною формулою 8х8. Іноді цей комплекс балістичних ракет малої дальності називають KN-23, хоча це умовна назва. Насправді вона має інше позначення.
KN-23 - це одноступенева твердопаливна ракета. Було здійснено низку випробувальних пусків. Спочатку вважалося, що ця ракета може мати дальність польоту 240-400 км.
Однак під час льотних випробувань KN-23 продемонструвала дальність 600-700 км. Вона може досягти всіх районів Південної Кореї. Цікаво, що південнокорейська Hyunmoo 2 має набагато меншу дальність - до 300 км, хоча існують версії Hyunmoo 2C і Hyunmoo 2C, які можуть досягати 500 і 800 км відповідно.
KN-23 є більшою і більш потужною, ніж ракета KN-02, яка має дальність польоту 100-120 км. Вона несе ядерну, хімічну або звичайну боєголовку вагою близько 500 кг. Ця ракета використовує супутникову навігацію для наведення і має бути досить точною.
Дана боєголовка була розроблена в основному для протистояння ворожим системам протиповітряної оборони та для ураження пріоритетних цілей в тилу противника. Вона може в польоті відхилятися від початкової траєкторії запуску, щоб збити з пантелику ворожі системи ППО. Однак це зазначено лише на папері, адже реальні бойові можливості КН-23 ще не перевірялися (до поставок ракет Росії).
Шасі КН-23 має деякі відмінності від шасі МЗКТ-7930, що використовується російським "Іскандером". Швидше за все, воно було побудовано в Білорусі або Китаї, але без схожості з іншими брендами. Машина має хорошу прохідність і може пересуватися по бездоріжжю.
У 2020 році під час військового параду була продемонстрована нова версія цієї балістичної ракетної системи. Вона отримала гусеничне шасі. Хоча базова конфігурація залишилася тією ж самою. Пускова установка несла 2 балістичні ракети.
Щодо кількості ракет, які можуть бути надані, то точну цифру назвати досить складно. За наявною інформацію, за весь час випробувань КНДР використала більше 80 таких боєголовок. Це може говорити про значну кількість КN-23 на озброєнні країни. Скільки з них Росія може отримати - питання відкрите і досить складне.
В той же час можна визначити та підсумувати, що Росія вже точно отримала від КНДР одну з найновіших балістичних ракет, яка була на озброєнні армії Кім Чен Ина.
Поки рано говорити, чи зможе українська ППО результативно боротися з таким типом загроз. Однак схожість з російським "Іскандером" дає підстави вважати, що для збиття потрібні будуть приблизно такі ж ресурси.