Крим – це місце, яке найчастіше привертає увагу міжнародної спільноти, коли йдеться про боротьбу України за повернення всіх втрачених територій. Але з військової точки зору для Києва було б нерозумно починати боротьбу за окупований Росією півострів в рамках нинішнього контрнаступу.
Натомість, в українців є способи зробити так, щоб Крим втратив будь-яку стратегічну важливість для російської армії, – пише у статті для Atlantic Council полковник ВПС США у відставці Джон Барранко.
Він допускає, що українські війська атакують на широкому фронті, шукаючи слабкі місця в російській обороні і приховуючи свою справжню мету. Але щойно українські сили дійдуть до багатошарових російських оборонних укріплень, почнеться найскладніша фаза контрнаступу.
Українським саперам потрібно буде пройти повільний і смертельно небезпечний процес розмінування та підриву танкових перешкод під прикриттям піхоти і артилерійських обстрілів. США нещодавно надіслали протимінні машини MRAP, мінні катки і підривне обладнання для розмінування. Але Україні знадобиться набагато більше, щоб прорвати російську оборону.
Якщо українські військові зможуть використати перевагу своїх кращих танків, наданих країнами-членами НАТО, вони зможуть прорватися в тил окупованої Росією території і розколоти російські сили навпіл за допомогою поєднання своєї бронетехніки і ударів HIMARS. Це дозволило б українським силам розірвати так званий «сухопутний міст», який Росія проклала собі, окупувавши безперервну смугу української території від російського кордону до Криму.
Якщо Україна зможе прорвати російську оборонну лінію загороджень і мінних полів у двох-трьох місцях, це забезпечить кілька напрямків наступу. У той же час, українські танки могли б швидко просуватися, щоб розвинути свій успіх, перш ніж росіяни помітять цей їхній наступ і розгорнуть резерви. На думку полковника Барранко, такий сценарій дав би Києву найкращий шанс звільнити якомога більшу частину окупованих територій. Однак, швидше за все, почнеться довга і виснажлива битва зі значними втратами.
«Малоймовірно, що цей контрнаступ призведе до визволення Криму. Вузький перешийок, що з'єднує півострів з материковою частиною України, робить його частиною окупованої Росією території, яку найлегше обороняти. Оскільки українським військовим бракує десантних сил, росіяни можуть сконцентрувати там усі свої війська, роблячи будь-яку спробу просування на південь надзвичайно смертоносною», – пояснює американський військовий.
Проте він додає, що українські військові досить кмітливі, щоб зрозуміти, що справжня цінність Криму для росіян - порт Севастополь. Україна має можливість поставити під сумнів стратегічну цінність Криму і змусити Чорноморський флот Росії платити високу ціну щоразу, коли він намагатиметься вийти з Севастополя в море. Україна може досягти цього, застосовуючи сучасні морські міни в наступальних цілях так само ефективно, як і в оборонних поблизу Одеси, а також використовуючи свої протикорабельні ракети «Нептун».
Поповнення українського арсеналу винищувачами F-16 надасть ще одну зброю для завдання ударів по російській військово-морській базі в Севастополі. Полковник Барранко вважає, що США вчинили правильно, коли змінили свою політику і погодилися на постачання цих літаків українській армії.
«Хоча F-16 – це все ще літак 4-го покоління і вразливий до російської зенітно-ракетної системи С-400, він перевершує всі винищувачі і штурмовики, які зараз є на озброєнні ВПС України. На відміну від МіГ-29, Су-27, Су-24 і Су-25, F-16 може нести весь спектр американських боєприпасів класу «повітря-земля» з лазерним наведенням і GPS-наведенням, що буде життєво важливим для завдання ударів по російських цілях у глибині окупованої території, включно з Кримом, уникаючи водночас супутніх збитків і жертв серед цивільного населення», – пояснює американський військовий.
Крім того, радар F-16 і здатність використовувати вдосконалені ракети середньої дальності AIM-120 (AMRAAM) і AIM-9X Sidewinder роблять його кращим за російські Міг-29 і Су-27 в повітряному бою. Але оскільки перенавчання українських пілотів на F-16 займе 3-4 місяці, ці винищувачі не відіграватимуть значної ролі в нинішньому контрнаступі.