UA / RU
Підтримати ZN.ua

Атака України на корабель у Новоросійську стала першою загрозою для нафтового експорту Росії – FT

Цей удар викличе занепокоєння в Білому домі через зростання цін на нафту

Україна, вдаривши безпілотником по десантному кораблю «Оленегорский горняк» біля порту Новоросійська, вперше поставила під загрозу інфраструктуру експорту нафти, яка допомагає фінансувати московське вторгнення на українські території, зазначає видання The Financial Times. 

За словами двох українських джерел, обізнаних з операцією, українські спецслужби у співпраці з військово-морськими силами країни здійснили 4 серпня удари з морських безпілотників за межами порту. Новоросійськ – велика військово-морська база і нафтоекспортний порт, розташований на схід від Криму, який Росія анексувала в 2014 році.

Андрій Юсов, офіцер військової розвідки України, заявив на державному телебаченні, що порт є законною військовою ціллю, оскільки він є базою для заправки паливом Чорноморського флоту Росії.

У своєму вечірньому зверненні до нації президент України Володимир Зеленський загадково згадав про удар безпілотника: «Скажу лише, що ми всі вдячні Службі безпеки України за те, що вона повернула війну державі-агресору».

Також він звернувся до Росії: «Що несеш світу, з тим сам і опиняєшся».

Читайте також: Росія готує вибух на нафтозаводі в Білорусі – СБУ

Атака послідувала за серією російських ударів по експортній інфраструктурі України протягом останніх тижнів, що викликає ескалацію, оскільки країни націлені на основні джерела експортного доходу одна одної. Москва вирішила відновити повну морську блокаду українських портів цього літа після того, як вона вийшла з угоди про експорт зерна, укладеної за посередництва ООН, яка дозволяла поставки Чорним морем, незважаючи на війну.

Хоча США загалом толерантно ставилися до українських ударів по російській території, якщо у них не використовувалась зброя, надана Заходом, атака на нафтоекспортну інфраструктуру, ймовірно, викличе занепокоєння в Білому домі та інших західних столицях.

Адже США очолили зусилля з утримання російської нафти на ринку, щоб запобігти зростанню світових цін і завданню шкоди світовій економіці, оскільки адміністрація президента Джо Байдена хоче, щоб ціни на нафту залишалися стабільними напередодні президентських виборів наступного року.

Читайте також: Bloomberg: Російські морські перевезення нафти впали до найнижчого рівня із січня

Новоросійськ є головним чорноморським нафтовим портом Росії, що експортує близько 600 тисяч барелів на день. Він також є основним пунктом експорту нафти з Казахстану, де закінчується лінія Каспійського трубопровідного консорціуму (КТК) потужністю 1,2 млн барелів на добу. КТК, в якому має частку американська нафтова компанія Chevron, заявив, що інфраструктурі трубопроводу не було завдано «жодної шкоди».

«Все, що може призвести до скорочення поставок російської нафти на ринок, не буде вітатися Білим домом», – сказала Геліма Крофт, колишній аналітик ЦРУ, яка займається дослідженням сировинних ринків в RBC Capital Markets. 

Вона додала, що одне із занепокоєнь Вашингтона полягає в тому, що західну підтримку України буде важче підтримувати, якщо виникне більш широка енергетична криза.

Читайте також: Росія збільшила кількість постачальників своєї нафти до Азії для обходу «цінової стелі» – Reuters

Нагадаємо, що удар по великому десантному кораблю «Оленегорский горняк» було завдано надводним дроном в ніч на 4 серпня неподалік Новоросійська. Після удару корабель отримав крен і його відбуксирували до порту. Тимчасово був зупинений рух суден в акваторії порту. Після атаки та закриття порту ціни на пшеницю на торгах в Азії почали підвищуватися, показавши зростання 2,6%. 

Раніше повідомлялося, що Росія у серпні має намір скоротити експорт нафти на 100-200 тис. барелів на добу, щоб підтримувати рівень цін. Нагадаємо, що доходи російського бюджету від продажу нафти і газу впали у першому півріччі на 47% або до 3,38 трильйона рублів (37,4 мільярда доларів) у порівнянні з аналогічним періодом 2022 року.