UA / RU
Підтримати ZN.ua

AP: Чому США передають Україні касетні боєприпаси саме зараз?

Вашингтону потрібно зменшити тиск на свої запаси 155-міліметрових артилерійських снарядів.

США вирішили надіслати касетні боєприпаси Україні, щоб допомогти її військовим відтіснити російські сили, які закріпилися вздовж лінії фронту.

Очікується, що адміністрація Джо Байдена оголосить сьогодні про відправку кількох тисяч таких боєприпасів у рамках нового пакету військової допомоги на суму 800 мільйонів доларів. Цей крок, ймовірно, викличе обурення з боку деяких союзників і гуманітарних організацій, які вже давно виступають проти використання касетних бомб.

Прихильники рішення стверджують, що Росія вже використовує цю суперечливу зброю проти України. Крім того, боєприпаси, які нададуть США, характеризуються меншим відсотком касет, які не вибухають. І це це означає, що буде набагато менше випадків, коли такі боєприпаси, які не спрацювали, призводять до ненавмисних жертв серед цивільного населення, - пише Associated Press.

Що таке касетні боєприпаси?

Касетний боєприпас - це бомба, яка розривається в повітрі і випускає менші «бомбочки» на великій площі. Така зброя призначена для ураження танків і техніки, а також живої сили. При чому ураження цілей різних типів відбувається одночасно.

Касетні боєприпаси можна запускати з тієї ж артилерійської зброї, яку США і союзники вже надали Україні для оборони від Росії. А тип касетних боєприпасів, які американський уряд планує надіслати, базується на звичайному 155-міліметровому снаряді, який вже широко використовується на полі бою.

Читайте також: Пентагон: касетні боєприпаси США були б корисними для України, але є дві причини відсутності поставок

У попередніх конфліктах касетні боєприпаси мали високий відсоток невлучень, що означало, що тисячі дрібних бомб, які не розірвалися, залишалися на місцях. Це призводило до того, що вони вбивали і калічили людей впродовж десятиліть після війни. Востаннє США використовували касетні боєприпаси в боях в Іраку в 2003 році і вирішили більше не застосовувати їх, оскільки конфлікт перемістився в більш урбанізоване середовище з більш густим населенням.

У четвер бригадний генерал Пат Райдер заявив, що Міністерство оборони США розглядає для відправки Україні «кілька типів» боєприпасів, і що Київ не отримає «старі варіанти з коефіцієнтом (невибуховості), що перевищує 2,35%».

Чому касетні боєприпаси Україна отримає саме зараз?

Більше року США поповнювали власні запаси звичайних 155-міліметрових гаубичних боєприпасів, а також відправили українській армії понад 2 мільйони снарядів. Союзники з усього світу надали ще сотні тисяч.

155-міліметровий снаряд може вражати цілі на відстані від від 24 до 32 кілометрів, що робить його найкращим боєприпасом для українських сухопутних військ, яким потрібно знищувати ворожі цілі на відстані. Українські сили витрачають тисячі боєприпасів на день, борючись з росіянами.

Український депутат Єгор Чернієв на заході, організованому «Фондом Маршалла» в США навесні цього року, сказав, що Києву, ймовірно, доведеться витрачати від 7-9 тисяч артилерійських боєприпасів щодня в умовах інтенсивних контрнаступальних операцій. Забезпечення такої кількості боєприпасів чинить значний тиск на запаси США і союзників.

«Касетна бомба - привабливий варіант, оскільки вона допоможе Україні знищити більше цілей меншою кількістю боєприпасів. А оскільки США не використовують їх у конфліктах з часів Іраку, запаси таких бомб на складах досить великі і до них можна отримати швидкий доступ», - пояснив виданню аналітик Фонду захисту демократії Раян Бробст.

Читайте також: Forbes: США варто ще раз подумати про передачу Україні касетних бомб

В березні 2023 року республіканці з Палати представників і Сенату надіслали листа адміністрації Джо Байдена, в якому йдеться, що у США є до трьох мільйонів касетних боєприпасів, готових до використання. Автори листа закликали відправити цю зброю Україні, щоб тим самим зменшити тиск на американські арсенали.

«Касетні боєприпаси більш ефективні, ніж унітарні артилерійські снаряди, тому що вони завдають шкоди на більшій площі. Це важливо для України, яка намагається очистити добре укріплені російські позиції», - сказав Бробст.

Associated Press пише, що застосування американських запасів касетних бомб може вирішити проблему дефіциту снарядів в Україні, при цьому не виснажуючи запаси 155-міліметрових снарядів в США й інших країнах.

Використання касетних бомб - це воєнний злочин?

Видання пояснює, що застосування такої зброї саме по собі не порушує міжнародне право. Але удари нею по цивільному населенню може бути злочином.

«З точки зору міжнародного права, це грає роль, коли йдеться про невибіркові атаки, спрямовані проти цивільного населення. Тобто це не обов'язково пов'язано з самою зброєю, а з тим, як вона використовується», - сказав асоційований директор Human Rights Watch з питань озброєнь Марк Хізней.

До конвенції про заборону використання касетних бомб приєдналися більше 120 країн, які погодилися не використовувати, не виробляти, не передавати і не накопичувати цю зброю, а також утилізувати її після застосування. США, Росія і Україна не підписали цю угоду.

Що відбувається в Україні?

Російські війська неодноразово застосовували касетні бомби в Україні, про що кажуть українські урядовці, спостерігачі і гуманітарні організації. Правозахисні групи заявляють, що Україна також застосовувала їх.

Читайте також: Зенітна зброя та боєприпаси: Фінляндія надасть Україні новий пакет допомоги

У перші дні війни були неодноразові випадки, коли Росія застосовувала касетні бомби, на що вказували, зокрема, експерти Human Rights Watch. Такий боєприпас, зокрема, влучив в дитячий садок в Охтирці. Група Bellingcat теж повідомила, що її дослідники знайшли касетні боєприпаси після цього удару, а також під час численних касетних атак у Харкові.

Зовсім недавно, в березні, російські ракети і безпілотники завдали удар по низці міських районів, зокрема, вони інтенсивно бомбардували Бахмут. На захід від міста російські артилерійські і ракетні сили били по місту Костянтинівка, яке перебуває під контролем військ України. І журналісти Associated Press бачили, як щонайменше четверо поранених були доставлені до місцевої лікарні. Поліція заявила, що російські війська атакували місто ракетами С-300 і касетними боєприпасами.