UA / RU
Підтримати ZN.ua

Усунення Трампа від праймеріз: що варто знати про 14-ту поправку та її роль у виборах президента США

Два штати посилаються на одну і ту саму юридичну норму – і вона стосується ролі Дональда Трампа у подіях 6 січня 2021 року.

Противникам Трампа вдалося використати норми 14-ї поправки до Конституції США, щоб усунути колишнього президента Дональда Трампа з виборчого бюлетеня праймеріз у штатх Колорадо та Мен, хоча ці рішення були призупинені в очікуванні потенційних апеляцій. Спроби застосувати цю норму були і у Міннесоті, Мічигані та інших штатах, хоча вони й були відхилені. Пояснення юридичної норми надає CNN.

14-та поправка, яка була ратифікована після Громадянської війни, говорить, що офіційні особи США, які присягнули дотримуватись Конституції, позбавляються права займати майбутню посаду, якщо вони «брали участь у повстанні» або «надавали допомогу чи підтримку» повстанцям.

Однак Конституція не визначає, як забезпечити дотримання цієї заборони, і нечіткі формулювання призвели до запитань щодо того, чи стосується вона навіть президентства.

Ключове положення поправки, пункт 3, зокрема говорить: «Жодна особа не може ... обіймати будь-яку посаду ... в Сполучених Штатах ... якщо, прийнявши раніше присягу ... підтримувати Конституцію Сполучених Штатів, взяла участь у повстанні або надавала допомогу повстанцям».

Ця заборона широко використовувалася для дискваліфікації колишніх конфедератів наприкінці XIX століття, але її застосування в контекстах поза громадянською війною менш зрозуміле.

У минлому Конгрес скористався 14-ю поправкою, щоб позбавити законодавця-соціаліста від посади в 1919 році. У 2022 році суддя Нью-Мексико усунув засудженого учасника бунтів 6 січня з посади комісара округу на основі 14-ї поправки.

У цій справі чиновник вже був засуджений за злочин, пов'язаний з 6 січня. Трампу висунуті державні та федеральні звинувачення, пов’язані з бунтом у Капітолії та його спробами скасувати вибори 2020 року, але він не визнав себе винним і ще не постав перед судом.

Що стосується саме випадку Дональда Трампа, то в американській історії не було подібної ситуації. Жоден президент США ніколи не робив нічого, що вказувало б на ймовірну участь у повстанні – до 6 січня 2021 року.

Читайте також: "Україна потребує фінансування вже зараз" — посол США відреагувала на нову масовану атаку військ РФ

Безпрецедентним є також саме застосування 14-ї поправки до будь-якого кандидата в президенти, не кажучи вже про явного фаворита на висування від основної партії, оскільки Трамп лідирує в опитуваннях Республіканської партії.

Нагадаємо, вибори на посаду президента США відбудуться у 2024 році.