Американські виробники напівпровідників (мікросхем) мають робити більше для того, щоб їхні чіпи не потрапляли у зброю й обладнання, які використовуються російськими військовими, заявив сенатор Річард Блюменталь на слуханнях 27 лютого. Його зауваження були спрямовані на американських виробників мікросхем, таких як Advanced Micro Devices (AMD), Intel Corp, Texas Instruments і Analog Devices. Це була реакція на повідомлення про те, що їхня продукція використовується в російському обладнанні (від безпілотників і радіостанцій до ракет і бронетехніки) й потрапляє до Росії, незважаючи на американський експортний контроль.
Компанії «мають можливість відстежувати і відстежувати ці компоненти досить добре, щоб зробити щось більше», – заявив голова Постійного підкомітету Сенату з розслідувань Блюменталь на слуханнях, присвячених тому, як американські виробники мікросхем дотримуються експортних обмежень, запроваджених після вторгнення Росії в лютому 2022 року, повідомило Reuters.
Підкомітет вже запросив документи та інформацію у чотирьох виробників мікросхем. Попередні дані свідчать про значне збільшення з 2021 року експорту до країн, які Росія може використовувати для уникнення контролю.
Що сказали свідки
Троє свідків, які виступили на слуханнях, розповіли, як їхні організації відстежували використання американських чіпів і компонентів у російському озброєнні.
«Росія купує мікросхеми через дистриб'юторів з третіх країн, яких можна ідентифікувати», – сказав Дем'єн Сплітерс з британської організації Conflict Armament Research, яка виявила деталі американського походження в російському озброєнні.
Еліна Рибакова з Київської школи економіки зазначила, що ці компоненти, як правило, виробляються в таких країнах, як Китай, Малайзія і Філіппіни, і потрапляють до Росії через Туреччину, ОАЕ та країни, що межують з Росією.
Сенатор Рон Джонсон, провідний член підкомітету, вважає, що санкції завжди будуть обходити: «Ви затикаєте одну дірку, а інша дірка відкривається».
Що сказали виробники чіпів
Intel заявила, що її контракти вимагають від клієнтів і дистриб'юторів дотримання правил, і що вона працює над відстеженням і пом'якшенням потенційних проблем, пов'язаних з дистриб'юторами.
AMD заявила, що «вітає зміцнення державно-приватного партнерства для боротьби з незаконним розповсюдженням продукції». Компанія заявила, що вживає заходів у разі виявлення фактів перенаправлення продукції AMD, а також співпрацює зі світовими митницями та іншими організаціями з метою припинення незаконних поставок.
Texas Instruments заявила, що інвестує «значний час і ресурси» для того, щоб її чіпи «не потрапляли до рук поганих гравців».
Analog Devices заявила, що співпрацює з комісією Сенату.
Нагадаємо, спеціалісти Conflict Armament Research нещодавно дослідили 290 компонентів із залишків північнокорейської балістичної ракети, яку росіяни запустили по Харкову у січні, і виявили, що 75% компонентів були розроблені і продані компаніями, зареєстрованими у США. Ще 16% компонентів, знайдених у ракеті, були пов'язані з компаніями, зареєстрованими в Європі, і 9% – з компаніями, зареєстрованими в Азії.
У грудні Національне агентство з питань запобігання корупції створило першу відкриту базу даних іноземних компонентів у зброї. База налічує понад 2000 компонентів, які використовуються Росією та Іраном у ракетах, БПЛА, системах радіоелектронної боротьби та іншій зброї й обладнанні.