UA / RU
Підтримати ZN.ua

Трампа знову судять. Чи загрожує йому в'язниця?

Автор: Анна Бродські-Кроткіна

Федеральний суд висунув колишньому президентові США Дональду Трампу обвинувачення щодо приховування таємних документів. Вони включають неправомірне зберігання секретів національної оборони, перешкоджання правосуддю та змову. Якщо Трампа визнають винним, йому можуть загрожувати роки тюремного ув'язнення.

Прокуратура висунула обвинувачення, що виникли як через поводження Трампа з таємними документами, так і через поведінку, що могла завадити державним агентствам одержати ці документи або перешкоджати судовому розслідуванню.

Читайте також: Дефолт у США, Трамп і війна з Путіним: як це все пов’язано

Прокуратура стверджує, що Трамп організував вивезення до своєї приватної резиденції величезної кількості особливо таємних документів, більшість із яких містить розвідувальні дані щодо «ядерних програм США; даних стосовно потенційної вразливості США та їхніх союзників у разі воєнного нападу; а також плани можливої відповіді на військову агресію іноземної держави».

Прокурор наголосив, що таке ставлення до державних таємниць могло завдати країні колосальної шкоди: «Несанкціоноване розкриття цих таємних документів може поставити під загрозу національну безпеку Сполучених Штатів, міжнародні відносини, безпеку збройних сил Сполучених Штатів і агентів розвідки, а також подальше існування методів збирання конфіденційної розвідувальної інформації», — зазначено в обвинувальному висновку.

Прокуратура також дійшла висновку, що Трамп хотів обдурити Міністерство юстиції, применшивши свою вину. Експрезидент пропонував своєму адвокату переглянути теку, повну секретних документів, і «якщо там є щось справді погане», вилучити ці матеріали.

Читайте також: The Economist: У Трампа найбільші проблеми з законом за весь час

Для США ця ситуація є екстраординарною. Колишньому президентові висунуто серйозні обвинувачення, пов'язані з національною безпекою. Водночас Трамп є не лише колишнім главою виконавчої влади, а й провідним кандидатом у президенти від республіканців 2024 року.

Після закінчення президентського терміну лідери США передають таємні документи до Національного архіву. Але показання свідків і відеозаписи, зібрані ФБР, засвідчують, що після закінчення своєї каденції 2021 року Трамп намагався важливих державних документів не віддавати.

Згідно з обвинувальним висновком, коли Міністерство юстиції почало запитувати документи, сховані вдома у Трампа, той наказав своєму помічникові Волту Науте перемістити коробки з таємними записами, щоб приховати їх від слідчих. (Науте також висунуто звинувачення.)

Читайте також: Колишній підлеглий Трампа оголосить про свою участь у президентській кампанії

У серпні минулого року агенти ФБР за розпорядженням суду здійснили обшук у резиденції Трампа (Мар-а-Лаго) і виявили там сотні особливо таємних документів, які містили державні таємниці. Мар-а-Лаго — основна резиденція колишнього президента у Флориді. Це також приватний клуб, що нараховує 500 членів. У Мар-а-Лаго часто проводять вечірки та бали, які відвідують сотні людей. Не дивно, що міністерство юстиції зазначило: Мар-а-Лаго не було «безпечним місцем, пристосованим для зберігання таємної інформації».

Ба більше, згідно з обвинувальним актом, таємні документи було розкидано по всій резиденції — у бальній залі, в кабінеті, в комірчині (де також лежав різний мотлох) і навіть у туалеті поряд із унітазом.

Серед таємних документів у резиденції Трампа були папери з позначкою «П’ять очей». («П’ять очей» — це альянс країн, найтісніше пов’язаних із США у справі обміну розвідданими.) Ці таємні документи було розкидано по підлозі в одній із кімнат резиденції. Помічник Трампа зробив дві світлини цього стосу секретних паперів і поділився ними з іншим співробітником експрезидента.

Читайте також: Трампу винесли вирок: що це означає

На своє виправдання Трамп неодноразово заявляв, що, йдучи з посади, оголосив документи розсекреченими. Але розсекречення — річ складна. Воно ґрунтується на визначенні, що інформація не завдасть шкоди національній безпеці, якщо стане публічно відомою. Дійти такого висновку може лише комісія експертів.

Getty Images

Утім, як свідчить обвинувачення, Трамп розумів, що документи розсекречено не було. Прокуратура надала докази того, що експрезидент поділився таємним «планом нападу» на Іран із відвідувачами свого гольф-клубу в Бедмінстері (штат Нью-Джерсі) в липні 2021 року, й це було записано на плівку. Показуючи секретні матеріали, Трамп назвав їх «цілком конфіденційними» й «таємними», визнаючи, що їх не було розсекречено. Водночас відвідувачі, з якими Трамп ділився держтаємницями, не мали права доступу до секретних матеріалів.

Іншим разом, восени 2021 року, Трамп показав представнику свого «Комітету політичних активностей» мапу країни, де ведуться бойові дії, й зауважив, що військова операція там «іде погано». Далі, зазначено в обвинувальному акті, Трамп зрозумів, що йому не варто було показувати мапу, і попросив представника «не підходити занадто близько».

Текст обвинувачення не стосується мотивів поведінки колишнього президента. Не виключено, що ним керували банальна інфантильність і впертість — бажання показати, що він і надалі є найголовнішим у країні, а закон і правила — не для нього. Проте, можливо, він хотів скористатися таємною інформацією як засобом помсти своїм ворогам або (що було б іще більш згубним для нього) використати держтаємниці для набуття фінансової вигоди в угодах, скажімо, в Саудівській Аравії.

Читайте також: Пенс розкритикував Трампа за похвалу Путіну, заявивши про підтримку України

«Я ніколи не думав, що таке може статися з колишнім президентом Сполучених Штатів, який здобув набагато більше голосів, ніж будь-який чинний президент в історії нашої країни, і тепер лідирує серед усіх кандидатів як демократів, так і республіканців у опитуваннях на президентських виборах 2024 року», — написав Трамп у своєму акаунті в соціальній мережі, зробивши кілька неправильних тверджень в одному реченні. «Я — НЕВИННА ЛЮДИНА!» — досі такі заяви цілком задовольняли його прихильників.

Їх наразі не бентежить досить дивне ставлення Трампа до державних таємниць. Ще 2017 року, за своєї президентської каденції, на зустрічі в Білому домі Трамп розкрив цілком таємну інформацію російському послу та міністру закордонних справ Лаврову. За словами тодішніх офіційних осіб, розкриття президентом таємної інформації поставило під загрозу  найважливіше джерело даних про «Ісламську державу». Проте підтримка Трампа його прибічниками на той момент навіть не похитнулася. Держбезпека — не та тема, що хвилює його базових виборців.

Одначе хмари над головою колишнього президента скупчуються.

Цьогоріч Трампу також було висунуто обвинувачення у фальсифікації фінансових звітів із метою приховати гроші, виплачені порноакторці, щоб забезпечити її мовчання про їхні стосунки; зовсім недавно, на цивільному процесі в Нью-Йорку, його визнали винним у сексуальних домаганнях; його компанію визнали винною за 17 пунктами у податковому шахрайстві та інших злочинах; до того ж йому загрожують два інших можливих обвинувачення, пов'язаних із його спробами залишитися при владі після поразки на виборах 2020 року.

Можливо, навіть найзатятіші фанати Трампа зрештою втомляться від численних проблем їхнього кумира. Дедалі більша кількість республіканців, які висувають свої кандидатури на роль президента 2024 року, свідчить про те, що всі вони розраховують якщо не на тюремне ув'язнення свого головного суперника, то принаймні на ослаблення його підтримки республіканськими виборцями.