Колишній президент США Дональд Трамп планує наступного тижня прийняти прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана у своєму маєтку Мар-а-Лаго у Флориді — крок, який, ймовірно, посилить занепокоєння серед союзників Штатів на тлі перспективи повернення Трампа до влади. Про це повідомляє Bloomberg.
Очікується, що зустріч відбудеться 8 березня. Орбан, як і Трамп, підтримує популістську політику, також він займає помітну позицію лідера відродження ультраправих у Європі.
Прем'єр Угорщини та його партія "Фідес" поступово зміцнили свою владу, встановивши контроль над більшістю інституцій країни, включаючи суди та ЗМІ. Він продовжує перемагати на виборах на тлі ослабленої опозиції, а внутрішні та зовнішні критики звинувачують його в наближенні до авторитаризму.
У той час як Європа об'єдналася з Україною в боротьбі проти російського вторгнення, Орбан підтримує теплі відносини з російським президентом Владіміром Путіним.
Угорський лідер вже давно користується повагою американських правих за його рішучу опозицію до імміграції та прав ЛГБТК+, а також за нападки на лібералів і ЗМІ.
Однак Угорщина з населенням менше десяти мільйонів людей залишається відносно невеликим гравцем у ЄС і НАТО, тому Орбан змінив позицію щодо кількох гучних питань. Зокрема, він нещодавно припинив опір вступу Швеції в Альянс, а також підтримав пакет допомоги ЄС для України, який раніше блокував. Орбан також змінив курс щодо обіцянки блокувати відкриття шляху до членства України в ЄС. Детальніше про те, чого Угорщина насправді домагається від Києва, розповідав Володимир Кравченко.
Зустріч у Мар-а-Лаго підкреслює, що Трамп дедалі більше впливає на питання зовнішньої політики ще під час передвиборчої кампанії, наближаючись до номінації на участь у виборах президента від Республіканської партії та ймовірного реваншу з чинним лідером Штатів Джо Байденом.
Трамп погрожував залишити союзників по НАТО напризволяще у разі нападу, якщо вони не виконають зобов'язань щодо витрат на оборону, і закликав республіканських законодавців відмовитися від двопартійної угоди про безпеку кордонів та імміграцію, яка повинна була розблокувати мільярди доларів американської допомоги для України, Ізраїлю та інших союзників США. Такі його погрози викликають неабияке занепокоєння, особливо в Європі. В ЄС уже готуються до можливої перемоги Трампа на виборах у США й оцінюють ризики.
Союзники з популістського табору Трамп та Орбан вже давно підтримують приязні відносини. Колишній президент США заявляв, що Орбан “зробив величезну роботу” і його “поважають у всій Європі”. Прем'єр Угорщини, тим часом, казав, що якби президентом США у лютому 2022 року був Трамп, то "війни в Європі більше не було б".