UA / RU
Підтримати ZN.ua

США висловили Китаю занепокоєння щодо небезпечних дій у Південно-Китайському морі

Переговори сторін відбулися напередодні очікуваної зустрічі Байдена та Сі.

Сполучені Штати і Китай у п'ятницю, 3 листопада, провели  "відверті" переговори з морських питань, в тому числі щодо спірних вод Південно-Китайського моря, і американська сторона підкреслила свою стурбованість "небезпечними і незаконними" діями Пекіна в цьому регіоні, заявив Державний департамент США. Про це повідомляє Reuters.

Переговори відбулися в Пекіні між координатором Департаменту з питань Китаю Марком Ламбертом і представником Китаю з прикордонних справ і справ океану Хун Ляном, після нещодавніх дипломатичних контактів на високому рівні напередодні очікуваної зустрічі між президентом США Джо Байденом і лідером Китаю Сі Цзіньпіном в кулуарах саміту АТЕС в середині листопада в Сан-Франциско.

Читайте також: Китай і Філіппіни обмінялися звинуваченнями через зіткнення в Південно-Китайському морі

У заяві США сказано, що переговори були частиною "зусиль з підтримки відкритих ліній зв'язку і відповідального управління відносинами” між двома країнами і що американська сторона підтвердила необхідність відновлення військових каналів зв'язку, "щоб уникнути непорозумінь і прорахунків".

Держдеп США схарактеризував переговори як "змістовні, конструктивні і відверті", заявивши, що вони охопили низку морських питань, включаючи Південно-Китайське і Східно-Китайське моря, які є предметом суперечок між Пекіном та іншими країнами.

"Сполучені Штати підкреслили стурбованість небезпечними і незаконними діями КНР у Південно-Китайському морі", - йдеться в заяві.

Такі дії включають перешкоджання Китаєм 22 жовтня філіппінській місії з поповнення запасів на другій мілині Томаса і "небезпечне" перехоплення американського літака 24 жовтня.

Пекін у понеділок, 30 листопада, після візиту міністра закордонних справ Ван І до Вашингтона заявив, що США і Китай проведуть консультації з питань контролю над озброєнням найближчими днями, а також окремі переговори з морських справ та інших питань.

"Ми постійно закликаємо КНР до предметної взаємодії з питань контролю над озброєннями і зменшення стратегічних ризиків", - заявили США, натякаючи на занепокоєння Вашингтона щодо нарощування Китаєм ядерної зброї і розчарування тим, що Пекін не виявляє особливого інтересу до обговорення цього питання.

Читайте також: Філіппіни звинуватили Китай у вторгненні у свої води

Низка дипломатичних контактів в останні місяці, в основному на прохання Вашингтона, спрямована на порятунок зв'язків між двома країнами, які стрімко погіршувалися після того, як в лютому США збили китайську шпигунську повітряну кулю.

Очікується, що Байден і Сі зустрінуться цього місяця, але Китай ще не підтвердив зустріч, а високопоставлений чиновник адміністрації США казав, що важливі деталі ще не узгоджені.