Колишній президент США Дональд Трамп вирішив не давати свідчень у суді в справі про виплату грошей “за мовчання”. Судовий процес перейшов у нову фазу, очікується, що присяжні почнуть обговорення наступного тижня, повідомляє Reuters.
Трамп тижнями розпалював дискусії щодо того, чи буде він давати свідчення на свій захист.
Справа ґрунтується на звинуваченнях у тому, що колишній президент США сфальсифікував записи своєї компанії, аби приховати справжню мету платежів порнозірці Стормі Деніелс на 130 тисяч доларів під час президентської кампанії 2016 року, щоб змусити її не розповідати про зв'язки з Трампом роками раніше.
Своїми свідченнями Трамп міг би спробувати особисто переконати присяжних у тому, що його метою було захистити сім'ю, а не приховати історію про нібито сексуальний контакт із Деніелс, який загрожував його політичним перспективам.
Але обвинувачені у кримінальних справах, як правило, не дають свідчень у власних судових процесах, оскільки це наражає їх на дошкульні запитання з боку прокурорів.
Якби Трамп збрехав під присягою, йому б загрожувало звинувачення у неправдивих свідченнях.
За зухвалі та заплутані свідчення у справі про шахрайство минулого року Трамп отримав догану від судді та, зрештою, був зобов'язаний виплатити 355 мільйонів доларів штрафу. Подібний виступ у справі про гроші “за мовчання” міг би відштовхнути присяжних.
77-річний Трамп не визнає себе винним за 34 пунктами звинувачень у фальсифікації ділової документації. Він заперечує свою провину та заявляє про “політичні переслідування”.
Поза залою суду Трамп розкритикував суддю, який веде справу, як корумпованого, заявивши, що прокурори намагаються зашкодити його зусиллям “відвоювати” Білий дім у чинного президента-демократа Джо Байдена на виборах 5 листопада.
Юридична команда Трампа викликала двох свідків від його імені.
Суддя Хуан Мерчан повідомив, що присяжні повернуться наступного вівторка, 28 травня, щоб заслухати заключні аргументи, а обговорення, ймовірно, розпочнуться наступного дня.
Адвокати Трампа попросили Мерчана закрити справу до того, як вона дійде до присяжних. Вони стверджують що справа ґрунтується на заявах свідка — колишнього адвоката Трампа Майкла Коена, який “має добре задокументовану історію брехні”.
Такі клопотання рідко бувають успішними, і Мерчан заявив, що він схильний дозволити присяжним самим оцінити достовірність свідчень Коена. Прокурори наголошують, що його свідчення підкріплені іншими доказами.
Коен, зокрема, розповів у суді, що неодноразово говорив з Трампом про виплату грошей Деніелс на фінальній стадії успішної президентської кампанії 2016 року. За словами Коена, Трамп хвилювався, що історія з Деніелс зашкодить його позиціям серед жінок-виборців.
Окрім справи про гроші за “мовчання”, Трампу пред'явлено ще 54 кримінальних звинувачення, також йому загрожують багатомільйонні штрафи у двох цивільних справах. Та навіть попри це, він зберігає значну підтримку серед республіканців і розраховує повернутися до Білого дому.
Адвокати Трампа активно намагалися відкласти розгляд справ, адже якщо він знову стане президентом, то зможе зняти федеральні звинувачення у справі щодо секретних документів та у підриві виборів 2020 року. Однак зі звинуваченнями на рівні штату буде складніше.
Про те, чого очікувати Україні й світу в разі нового “пришестя” Дональда Трампа, розмірковував колишній посол України в США та Франції Олег Шамшур.