UA / RU
Підтримати ZN.ua

Справа про гроші “за мовчання”: лише близько третини американців вважають дії Трампа незаконними — опитування

У першій кримінальній справі проти Трампа триває відбір присяжних. 

Лише близько третини дорослих американців вважають, що колишній президент США Дональд Трамп вчинив щось незаконне у справі про виплату грошей порнозірці Стормі Деніелс “за мовчання”, тоді як майже половина переконані, що він вчинив щось незаконне в інших трьох кримінальних справах, свідчать результати нового опитування AP-NORC.

Читайте також: Республіканці у Палаті представників США повинні розуміти, що Трамп — не президент — Bloomberg

Також респонденти досить скептично ставляться до того, що Трамп отримує справедливий тиск з боку прокурорів у цій справі або що суддя і присяжні можуть бути неупередженими у справах за його участю.

Тим не менш, половина американців вважатиме Трампа непридатним для виконання обов'язків президента, якщо його визнають винним у фальсифікації ділової документації з метою приховати виплату грошей Деніелс. 

Хоча суд присяжних у Нью-Йорку вирішуватиме, чи визнавати Трампа винним у скоєнні кримінального злочину, громадська думка про судовий процес може зашкодити йому політично. Зокрема, обвинувальний вирок ризикує зашкодити передвиборчій кампанії Трампа. Колишній президент-республіканець вступає в матч-реванш з чинним американським лідером-демократом Джо Байденом.

Очікується, що вирок буде винесено приблизно через шість тижнів, задовго до Національного з'їзду Республіканської партії, на якому мають офіційно оголосити кандидата на участь у виборах президента.

Трамп зробив висунуті звинувачення  елементом своєї передвиборчої кампанії і бездоказово стверджував, що Байден сфабрикував справи проти нього. Цей аргумент допоміг йому консолідувати підтримку Республіканської партії під час праймеріз, але обвинувальний вирок може вплинути на те, як багато американців, включаючи незалежних виборців і тих, хто вже давно скептично ставиться до Трампа, сприйматимуть його кандидатуру.

Водночас, хмара сумнівів нависає над усіма судовими процесами. Лише близько трьох із десяти американців вважають, що прокурори, які висунули звинувачення проти Трампа, поводяться з колишнім президентом справедливо. І лише близько двох із десяти респондентів абсолютно або дуже впевнені, що судді та присяжні у справах проти нього можуть бути справедливими та неупередженими.

Читайте також: Байден відстає від Трампа на 1% — опитування

35% американців вважають, що Трамп зробив щось незаконне у зв'язку зі звинуваченнями у виплаті грошей “за мовчання”. Дещо менше, приблизно троє з десяти, вважають, що він зробив щось неетичне, не порушуючи при цьому закону. 14% заявили, що він взагалі не зробив нічого поганого. Ці цифри суттєво не змінилися за рік, що минув відтоді, як йому вперше висунули звинувачення у цій справі.

Республіканці значно рідше, ніж демократи та незалежні, вважають, що Трамп вчинив злочин у справі про гроші “за мовчання”..

Майже шестеро з десяти республіканців кажуть, що вважали б Трампа придатним для виконання обов'язків президента, навіть якби його визнали винним у фальсифікації ділових документів у справі про гроші “за мовчання”. Близько восьми з десяти демократів вважатимуть Трампа непридатним для виконання обов'язків президента в разі визнання винним. Близько половини незалежних вважають, що він був би непридатним для посади президента, 22% - що був би придатним. 30% незалежних респондентів сказали, що не знають достатньо інформації, аби відповісти на це запитання.

Також, згідно з новим опитуванням, близько половини американців вважають, що Трамп зробив щось незаконне у справі щодо секретних документів, знайдених у його будинку у Флориді, і така ж частка респондентів вважають, що він зробив щось незаконне у справі щодо спроби втрутитися в підрахунок голосів у Джорджії на президентських виборах 2020 року.

Опитування 1 204 дорослих було проведене 4-8 квітня 2024 року. Похибка вибірки для всіх респондентів становить плюс-мінус 3,9 відсоткових пункти.

Читайте також: Республіканці у питанні України удвічі більше довіряють Трампу, ніж державі чи журналістам

У США в понеділок, 15 квітня, розпочався перший судовий процес над Трампом у справі про гроші “за мовчання”. Справа ґрунтується на звинуваченнях у тому, що колишній президент сфальсифікував записи своєї компанії, аби приховати справжню мету платежів Деніелс на 130 тисяч доларів під час президентської кампанії 2016 року, щоб змусити її не розповідати про зв'язки з Трампом роками раніше.

Відбір 12 присяжних, які можуть вирішити долю колишнього президента, виявився непростим завданням: низка кандидатів одразу ж були відсторонені, коли заявили про те, що не можуть бути неупередженими у цій справі. 

Водночас адвокати колишнього президента хочуть сповільнити судовий процес із наближенням виборів у листопаді. Якщо Трамп повернеться до влади в США, то зможе зняти деякі федеральні звинувачення. Однак, зі звинуваченнями на рівні штату буде складніше.