UA / RU
Підтримати ZN.ua

Шлях до відновлення комунікації між військовими США та Китаю: представники оборонних відомств країн провели зустріч

Відновлення взаємодії розглядається як ознака прогресу на шляху до поліпшення відносин після саміту Байдена та Сі.

Найвищий посадовець Пентагону з питань Китаю зустрівся зі своїм китайським колегою вперше після того, як у лютому він здійснив таємну поїздку на Тайвань, яка зірвала переговори між ними. Про це повідомляє FT.

Читайте також: Тайвань заявив, що керівництво Китаю обговорювало втручання у вибори на острові — Reuters

Відповідальний за політику щодо Китаю в оборонному відомстві США Майкл Чейз нещодавно зустрівся з аташе з питань оборони Китаю у Вашингтоні генерал-майором Лю Чжаном. Зустріч відбулася перед самітом лідерів двох країн Джо Байдена і Сі Цзіньпіна в Сан-Франциско минулого місяця.

Це свідчить про те, що США і Китай досягають певного прогресу у відновленні комунікації між військовими, відколи Пекін закрив офіційні канали зв'язку в серпні 2022 року після того, як колишній спікер Палати представників Ненсі Пелосі відвідала Тайвань.

Чейз відвідав Тайвань через шість місяців після візиту Пелосі. Це була перша подібна поїздка високопоставленого представника оборонного відомства США з 2019 року, і він став першим заступником помічника міністра оборони США у справах Китаю, який відвідав Тайвань з часу нормалізації відносин Штатів із Пекіном у 1979 році. Після цього візиту китайське посольство припинило всі контакти між Лю і Чейзом.

За словами джерел видання, США і Китай вели переговори про взаємодію між військовими на вищому рівні на 2024 рік після того, як Пентагон надав Пекіну первинну пропозицію.

Але вони застерігають, що підготовка серії зустрічей, на які вони сподіваються, займе багато часу, частково через бюрократичні причини. Ситуація ускладнюється ще й тим, що Пекін не замінив Лі Шанфу, якого в жовтні усунули з посади міністра оборони через розслідування щодо корупції.

Читайте також: Військові Китаю наближалися до узбережжя Тайваню, щоб залякати жителів острова перед виборами — Reuters

Деякі американські чиновники хочуть, щоб Китай погодився на переговори з новим головою Об'єднаного комітету начальників штабів генералом Сі Кеєм Брауном.

"Йдеться про забезпечення того, щоб оборонні і військові лідери наших двох країн - в тому числі на найвищому рівні - могли вести предметні розмови", - сказав представник американського оборонного відомства.

США хочуть перезапустити канал, відомий як Військово-морська консультативна угода, покликана допомогти зменшити ймовірність того, що інцидент на морі вийде з-під контролю.

Пентагон також занепокоєний зростанням кількості, як він називає, "ризикованих" маневрів китайських винищувачів поблизу американських літаків-розвідників. Китай звинувачує США у шпигунстві, хоча Вашингтон наголошує, що здійснює польоти в міжнародному повітряному просторі на законних підставах.

США також хочуть організувати зустріч між головою Індо-Тихоокеанського командування Штатів адміралом Джоном Аквіліно та його колегами. 

Попри ознаки прогресу, напруженість у відносинах між США і Китаєм залишається високою. Останніми днями Штати критикували китайських військових за використання водометів проти філіппінських суден у Південно-Китайському морі.

Читайте також: МЗС Філіппін викликало посла Китаю через інциденти у спірних водах 

Раніше повідомлялося, що Сполучені Штати координують свої дії з Пекіном щодо відновлення комунікації між військовими. Президент США Джо Байден і китайський лідер Сі Цзіньпін домовилися минулого місяця на саміті відновити військові контакти. 

За самітом Байдена та Сі уважно стежили в усьому світі. Які висновки можна зробити після нього? Яким є його значення для України? Про це пише Віктор Константинов у статті “Зустріч Байдена та Сі: короткий перепочинок перед неминучою бурею”.