Майбутній ювілейний саміт НАТО у Вашингтоні 9-11 липня не стане «проривним» для України, а буде побудований виходячи з інтересів приймаючої сторони – президента США Джо Байдена, який виступить одразу у трьох ролях – господаря саміту, президента найвпливовішої країни-члена і як кандидат у президенти від Демократичної партії США.
Як пише директорка Центру «Нова Європа» Альона Гетьманчук у статті «Саміт Байдена. Чому Україну не запросять до НАТО, а в Америці все ще бояться Путіна», бачення саміту «так чи інакше підпорядковані одній великій політичній меті... переобранню Байдена президентом США».
«Не перемозі у війні з Росією. Не демонстрації того, що і через 75 років НАТО чітко і рішуче налаштоване дати відсіч тому, кого згідно зі Стратегічною концепцією Альянсу від 2022 року вважає своєю «найбільш значущою і прямою загрозою», – Росії. Не фіксації відсутності у Росії права вето на розширення Альянсу за рахунок України у вигляді запрошення чи рішення для України про початок вступних переговорів без формального запрошення», – зазначає Гетьманчук.
Експертка зводить усі елементи бачення майбутнього саміту до трьох блоків:
- Саміт має стати святом трансатлантичної єдності – єдності, сформованої на тлі безпрецедентних безпекових викликів за лідерства США і президента Байдена особисто.
- Саміт відбудеться за лічені дні до Республіканського партійного з’їзду, отже, не має бути створено жодних приводів для Дональда Трампа використати саміт, аби ослабити Байдена як кандидата. Цей саміт має посилити електоральні позиції Байдена, а не послабити їх.
- Не може бути навіть мови про «запрошення» України до Альянсу. Альтернативні пропозиції, які передбачають початок вступу України до Альянсу у більш креативний спосіб – без запрошення, але з рішенням про початок вступних переговорів, або ж зафіксувати на папері намір до запрошення, – повинні бути відкинуті так само.
За словами Гетманчук, Байден неодноразово давав зрозуміти, що він є президентом, який націлений захистити демократію всередині країни і націлений захистити демократію глобально.
«Наразі виглядає так, що з цих двох своїх пріоритетів він чітко пріоритезував захист демократії у самій Америці, який, з його погляду, полягає в повторному недопущенні Дональда Трампа до Білого дому. Саме Трамп, а не Росія, є найбільш значущою і прямою загрозою для американської демократії в очах Байдена», – пояснює експертка.
Держсекретар США Ентоні Блінкен стверджує, що майбутній саміт має забезпечити прокладання «мосту» до членства України в НАТО. Проте чи це так? Чи не буде цей міст «розвідним»? Про це пише оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко у статті «Чому Байден не бере Україну до НАТО».