UA / RU
Підтримати ZN.ua

Республіканці в Палаті представників працюють над новим пакетом допомоги Україні — NBC News

Надання частини допомоги Києву розглядають у вигляді кредитної програми.    

Спікер Палати представників республіканець Майк Джонсон та голови ключових комітетів Палати, які займаються питаннями національної безпеки, працюють над розробкою власного пакету допомоги Україні - альтернативи, яка, як вони сподіваються, зможе пройти через Конгрес, не відштовхнувши консерваторів, які виступають проти подальшого фінансування підтримки Києва. 

Читайте також: Лише винесіть на розгляд: у Палаті представників США прогнозують понад 300 голосів за допомогу Україні

Як повідомили NBC News три джерела, плани перебувають на попередній стадії і ще далекі від остаточного формування, але республіканці, які підтримують Україну, хочуть бути готовими до прийняття законопроєкту, як тільки Конгрес затвердить черговий пакет фінансування уряду для уникнення шатдауну до 22 березня. За словами двох джерел, подальше очікування може відсунути прийняття критично важливої допомоги для України на квітень, враховуючи заплановані двотижневі канікули в Конгресі наприкінці березня.

Серед пропозицій, що обговорюються, — розгляд надання частини невійськової допомоги як вид кредиту, заявили голова комітету із закордонних справ Палати представників республіканець Майк Маккол та сенатор-республіканець Ліндсі Грем. Економічна допомога для підтримки загального функціонування уряду України та її довгострокових зусиль з відбудови за цим планом буде підпадати під умови кредиту. Російські активи, заморожені урядом США, також можуть бути використані як застава для кредитів Києву, сказав Маккол, додавши, що план також може мати сприятливу систему повернення.

Варіант кредитів як частина пакету має допомогти зменшити занепокоєння консерваторів Палати представників, які критикують мільярдні обсяги американської допомоги Україні та заявляють, що не підтримають подальше фінансування Києва без довгострокового плану перемоги у війні.

Лідер республіканської більшості в Палаті представників Стів Скаліс у п'ятницю, 8 березня, висловив лише скромний інтерес до нової пропозиції, заявивши, що було багато розмов про те, як вирішити розбіжності щодо України.

Маккол сказав, що ця пропозиція зробить Росію принаймні частково відповідальною за оплату витрат на відбудову України.

"Ми розглядаємо два фактори. Перший - це Акт про відновлення економічного процвітання та можливостей для України (REPO), який дозволить нам накласти арешт на активи, пов'язані з замороженими російськими суверенними активами, щоб допомогти заплатити за воєнні злочини Росії. Це дуже популярна ідея в Палаті представників. І по-друге, кредитна програма", - сказав Маккол. 

Очолюваний демократами комітет з міжнародних відносин Сенату схвалив свою версію REPO наприкінці січня, але керівництво не винесло законопроєкт на розгляд Сенату, оскільки це може зруйнувати відчуття терміновості надання Україні допомоги, необхідної для перелому у війні, повідомив NBC News високопоставлений помічник демократів. Палата представників також ще не розглядала законопроєкт.

Минулого тижня Грем підтримав ідею кредиту, “віддавши належне” колишньому президенту Дональду Трампу. Трамп написав у своїй соцмережі Truth Social 10 лютого, що Конгрес не повинен надавати гроші на допомогу жодній країні, "якщо це не буде зроблено у вигляді позики".

Минулого місяця радник з питань національної безпеки Джейк Салліван, відповідаючи на запитання про кредит, сказав, що позики в допомозі іноземним державам можуть мати місце, але припустив, що Україна не є таким випадком.

Читайте також: У Палаті представників США вже цього тижня можуть почати збір підписів для розгляду допомоги Україні в обхід спікера 

"Коли ви маєте справу з країною, яка бореться за своє життя, як Україна... розмови про кредити замість надання необхідних грошових вливань лише погіршать економічні проблеми цієї країни", - сказав він, додавши, що стабільна Україна "відповідає фундаментальним інтересам національної безпеки Сполучених Штатів".

Американський чиновник, знайомий з позицією Білого дому, заявив NBC News, що будь-яка допомога краще, ніж її відсутність.

“Але це не ідеальний спосіб її надання. Просити країну взяти на себе десятки мільйонів доларів боргу, який вона не може собі дозволити виплатити, - це рецепт значного тягаря, який зашкодить Україні в довгостроковій перспективі та може призвести до економічних криз у майбутньому", - сказав він.

Пакет законів про допомогу союзникам та посилення безпеки на кордоні, схвалений Сенатом минулого місяця, "як і раніше, є найкращим шляхом вперед", наголосив чиновник, зазначивши, що директор ЦРУ поінформував Джонсона минулого тижня і спікер Палати, добре усвідомлює, наскільки небезпечно є ситуація в Україні зараз і наскільки похмурими є можливості Києва продовжувати захищати себе.

Джонсон ще не прийняв остаточного рішення щодо того, як діятиме Палата представників.

Маккол наполягає на тому, що робота над новим пакетом допомоги Україні має розпочатися якнайшвидше, припускаючи, що Палата представників підготує власний законопроєкт і відправить його назад до Сенату. 

Одне з міркувань Джонсона полягає в тому, що якщо Палата представників відкладе розгляд законопроєкту про зовнішню допомогу до квітня, то республіканці вийдуть за межі кількох ключових праймеріз, що може вивільнити додаткову підтримку з боку партії для фінансування України, сказали два чиновники.

Читайте також: Палата представників США затвердила пакет витрат, щоб запобігти шатдауну

Про перспективи допомоги Києву від США розповів Олександр Хара у статті "Брудні ігрища навколо допомоги Україні. Що далі".