Президент Росії Володимир Путін особисто схвалив арешт американського журналіста Евана Гершковича за звинуваченнями в шпигунстві, пише Bloomberg із посиланням на джерела .
Схвалення цього кроку російським президентом відображає зростаючий вплив кремлівських прихильників жорсткої лінії, які наполягають на поглибленні конфронтації з Вашингтоном. За даними джерел, цю конфронтацію у Кремлі вважають незворотною.
Ініціатива вперше за майже 40 років заарештувати американського репортера за звинуваченням у шпигунстві, за даними джерел, виходить від «яструбів» з числа вищих посадових осіб російських спецслужб.
Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що це не є рішенням Путіна, а натомість «повною прерогативою спецслужб». За його словами, вони виконували свою роботу. Водночас, ці відомства підпорядковуються безпосередньо президенту.
Затримання репортера Wall Street Journal Евана Гершковича 29 березня викликало рішучий осуд з боку США та їхніх союзників, ознаменувавши черговий спад у американсько-російських відносинах, які погіршилися після вторгнення Путіна в Україну минулого року.
«Це має стати справжнім тривожним дзвіночком не лише для США, але й для всього Заходу. Це сигналізує про те, що в уявленні Путіна немає повернення до стабільних і надійних відносин», – вважає Аліна Полякова, президентка Центру аналізу європейської політики у Вашингтоні.
Кремль дедалі більше намагається зобразити повномасштабну війну, яка триває другий рік, як екзистенціальну боротьбу проти НАТО, котре прагне знищити Росію.
Такі кроки, як виданий МКС минулого місяця ордер на арешт Путіна, лише поглибили розуміння російського керівництва , що місця для відступу в конфлікті, який, як воно очікує, триватиме роками, немає.
Цього тижня Держдума РФ значно посилила покарання для тих, хто намагається уникнути військової служби. Зміни створюють нову онлайн-систему для доставки сповіщень про призов і забороняють тим, хто їх ігнорує, залишати країну, закриваючи лазівки, якими багато хто скористався, щоб уникнути мобілізації. Цей закон, який, як очікується, незабаром буде підписаний Путіним, викликав побоювання, що нова хвиля мобілізації може відбутися незабаром, хоча у Кремлі стверджують, що наразі таких планів немає. Минулорічний призов 300 000 резервістів спровокував втечу мільйона росіян.
31-річного Гершковича затримали в Єкатеринбурзі агенти Федеральної служби безпеки (ФСБ). Наразі він утримується в московській в'язниці Лефортово за звинуваченням у шпигунстві, йому загрожує 20 років ув’язнення. Росія досі не надала консульству США доступу до їх громадянина. У Кремлі стверджують, що журналіста спіймали «на гарячому», однак не надали жодних доказів. The Wall Street Journal заперечує звинувачення.
Державний департамент офіційно визнав Гершковича неправомірно затриманим Росією, що відкриває для США шлях до ведення переговорів від його імені.
За словами джерел, Росія наполягала на включенні в попередні обміни в’язнями кремлівського інсайдера Владислава Клюшина, якого в лютому визнали винним в інсайдерській торгівлі та хакерських атаках. За їх інформацією, він має дані про злом серверів Демократичної партії під час президентських виборів 2016 року.
Минулого року Росія та США провели два обміни полоненими, у тому числі в грудні. Тоді вони обміняли зірку WNBA Брітні Ґрінер на відомого торговця зброєю Віктора Бута.
Зважаючи на увагу громадськості до цієї справи, у США зараз, ймовірно, не залишиться іншого вибору, окрім як вести переговори, заохочуючи Росію до захоплення більшої кількості заручників, вважає Полякова.
«Росіяни стають набагато більш агресивними, і вони побачили, що коли ви берете в заручники громадян США, ви отримуєте те, що хочете», – підкреслила вона.