Глава Індо-Тихоокеанського командування збройних сил США адмірал Джон Аквіліно заявив, що Китай припинив "небезпечні" військові маневри в повітрі і в морі через кілька тижнів після зустрічі лідерів двох країн Джо Байдена та Сі Цзіньпіна, що свідчить про послаблення напруженості. Про це повідомляє Bloomberg.
"Ми також були стурбовані близькими перехопленнями і небезпечними діями в повітрі і в морі. Я скажу вам, що з часу зустрічі не було нічого подібного", - сказав Аквіліно.
Такий розвиток подій свідчить про те, що відносини між двома найбільшими економіками світу стабілізуються після того, як Байден і Сі в листопаді провели першу за рік особисту зустріч у Сан-Франциско.
Відновлення військових комунікацій на високому рівні було пріоритетом під час цих переговорів. Зв'язки між військовими були розірвані в 2022 році після того, як тодішній спікер Палати представників Ненсі Пелосі відвідала Тайвань.
Відповідаючи на запитання про коментарі Аквіліно, речник Міністерства закордонних справ Китаю Ван Веньбінь повторив позицію країни щодо військових маневрів США, заявивши, що Китай завжди рішуче виступає проти того, щоб американські літаки проводили близьку розвідку китайської території.
Аквіліно сказав, що операції США зі свободи судноплавства "були послідовними". Штати проводять такі маневри, щоб продемонструвати право руху через міжнародні повітряний простір і води.
Є інші ознаки того, що відносини між двома країнами залишаються нестабільними. Американські офіційні особи заявили, що під час зустрічі Сі і Байдена Китай погодився на переговори з міністром оборони США Ллойдом Остіном. Але Пекін ще не назвав кандидатуру на місце звільненого міністра оборони Китаю Лі Шанфу.
Тим часом Аквіліно сказав, що він майже три роки - в тому числі і після саміту Сі з Байденом, просив Пекін про переговори зі своїм китайським колегою, але безрезультатно.
Адмірал також розкритикував дії Китаю щодо Філіппін і Австралії. Напруженість у відносинах між Пекіном і цими двома країнами в регіоні зросла.
За самітом Байдена та Сі уважно стежили в усьому світі. Які висновки можна зробити після нього? Яким є його значення для України? Про це пише Віктор Константинов у статті “Зустріч Байдена та Сі: короткий перепочинок перед неминучою бурею”.