В соціальних мережах опублікували засекречені військові документи, в яких детально описані секретні плани США та НАТО щодо нарощування української армії перед запланованим контрнаступом на російські війська, пише The New York Times із посиланням на джерела в адміністрації Байдена.
Наразі Пентагон розслідує, хто міг стояти за витоком документів, які з'явилися в Twitter і Telegram.
Військові аналітики вважають, що документи, схоже, були змінені в деяких частинах порівняно з їх початковим форматом. Так, американські оцінки загиблих українських військових були значно завищені, водночас оцінки вбитих російських військових навпаки занижені.
За словами аналітиків, зміни можуть вказувати на спробу дезінформації з боку Москви. Але оприлюднення оригінальних документів, які виглядають як світлини графіків очікуваних поставок зброї, чисельності військ і батальйонів та інших планів, є значним порушенням у діяльності американської розвідки.
Видання повідомляє що представники Байдена працювали над тим, щоб видалити документи, однак станом на вечір четверга це не вдалося.
«Ми знаємо про повідомлення про публікації в соціальних мережах, і департамент розглядає це питання», — прокоментувала Сабріна Сінгх, заступник прес-секретаря Пентагону.
Датовані світлини 1 березня — відтоді плани могли змінитися. Однак для досвідченого ока російського військового планувальника, польового генерала чи аналітика розвідки, документи, безсумнівно, пропонують багато спокусливих підказок. В них не йдеться про дату і місце майбутнього українського наступу. Але в них міститься інформація про те, скільки бригад Україна планує підготувати до наступу та яку кількість техніки вони отримають. Вони також містять такі відомості, як щоденна витрата боєприпасів до HIMARS — високомобільних артилерійських ракетних системи, які можуть завдавати ударів по цілях, зокрема, таких, як сховища боєприпасів, інфраструктура та скупчення військ. Публічно Пентагон не повідомляв таку інформацію.
Незрозуміло, як документи потрапили в соціальні мережі. Однак проросійські урядові канали ділилися та поширювали опубліковані слайди.
Аналітики попереджають, що оприлюднені російськими джерелами світлини можуть бути вибірково змінені з метою дезінформації.
«Незалежно від того, чи є ці документи автентичними чи ні, люди повинні бути обережними з усім, що опубліковано російськими джерелами», — сказав Майкл Кофман, директор російських досліджень у CNA, дослідницькому інституті в Арлінгтоні.
На одному зі слайдів йдеться про кількість втрат: нібито Росія втратила на полі бою від 16 до 17,5 тисяч солдатів, тоді як в Україні загинули 71,5 тисяча військових.
Пентагон та інші аналітики, пише видання, підрахували, що Росія зазнала набагато більших втрат, і що з кожного боку кількість вбитих та поранених становить близько 200 тисяч.
Тим не менш, аналітики стверджують, що частина документів виглядає автентичною і надасть Росії цінну інформацію: графіки доставки зброї та військ, кількість нарощування українських військ та інші військові деталі.
У документі з грифом «цілком таємно» йдеться про «Стан конфлікту станом на 1 березня». Того дня українські посадовці перебували на американській базі у Вісбадені, Німеччина, де проводились військові ігри, а через день їх відвідали генерал Марк Міллі, голова Об’єднаного комітету начальників штабів, і генерал Крістофер Каволі, Верховний командувач об'єднаними силами в Європі.
Інший документ містить колонки з переліком підрозділів українських військ, обладнання та навчання з розкладом на січень-квітень. У документі міститься стислий перелік 12 бойових бригад, які збираються, дев’ять із них, очевидно, проходять процес навчання та комплектування технікою.
З цих дев’яти бригад, згідно з документами, шість будуть готові до 31 березня, а решта – до 30 квітня. За даними аналітиків, кожна українська бригада налічує від 4 до 5 тисяч солдатів.
У документі також зазначено, що на підготовку та готовність бригад вплинуть терміни доставки обладнання. Загальна кількість техніки, необхідної для дев'яти бригад, йдеться у документі, становить понад 250 танків і понад 350 одиниць механізованої техніки.
Цей витік є першим проривом російської розвідки, який був оприлюднений з початку війни. Протягом усієї війни Сполучені Штати надавали Україні інформацію про командні пункти, склади боєприпасів та інші ключові вузли на російських військових лініях. Така розвідка в режимі реального часу дозволила українцям цілити у скупчення російських військ, ліквідовувати генералів і змушувати переміщувати боєприпаси далі від лінії фронту Росії. Воднчас, офіційні особи США говорять, що Україна відіграла вирішальну роль у плануванні та виконанні цих ударів.
Але на початку війни українські офіційні особи вагалися щодо того, щоб ділитися своїми планами зі Сполученими Штатами, побоюючись витоку інформації, кажуть американські та європейські чиновники. Ще минулого літа співробітники американської розвідки заявляли, що вони часто краще розуміють військові плани Росії, ніж України.
Обмін розвідданими між Україною та Сполученими Штатами минулої осені став значно більш довірливим, і наразі обидві країни тісно співпрацюють над варіантами українського наступу.