UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пентагон очікує великих потрясінь із поверненням Трампа до Білого дому — WP

Є побоювання, що Трамп має намір виконати низку суперечливих передвиборчих обіцянок, що матиме величезні наслідки для військових.

Пентагон очікує серйозних потрясінь із поверненням новообраного президента США республіканця Дональда Трампа до Білого дому на тлі побоювань, що колишній і майбутній верховний головнокомандувач виконає свої обіцянки щодо використання збройних сил проти “внутрішніх ворогів”, вимагатиме лояльності від ключових військових лідерів і спробує зробити позапартійну інституцію чітко лояльною до нього, пише WP.

Читайте також: Трамп "правий": Рютте заявив, що членам НАТО потрібно більше витрачати на оборону

Ця тривога сягає корінням у перший термін Трампа, коли він порушував норми й часто конфліктував з вищим керівництвом Пентагону, в тому числі з кількома власними політичними призначенцями. Цього разу Трамп не продемонстрував жодних ознак зміни курсу.

“Найбільша небезпека, з якою зіштовхуються військові за другого президентства Трампа — це швидка ерозія їхнього професіоналізму, що підірве їхній статус і повагу з боку американського народу. Трамп не має справжнього розуміння цивільно-військових відносин або важливості позапартійних, неполітичних збройних сил”, - вважає професор та історик з Університету Північної Кароліни в Чапел-Гілл Річард Кон. 

Представниця Трампа Кароліна Левітт заявила, що голосуванням американська громадськість дала новообраному президенту “мандат на виконання обіцянок передвиборчої кампанії” і Трамп виконає ці обіцянки.

Декілька високопосадовців першої адміністрації Трампа публічно попереджали про його авторитарні імпульси. Серед них колишній міністр оборони Марк Т. Еспер, колишній голова Об'єднаного комітету начальників штабів Марк А. Міллі і колишній керівник апарату Білого дому Джон Келлі, а також відставний генерал Джим Меттіс, який був першим міністром оборони Трампа. Меттіс мало говорив публічно під час виборів, але в червні 2020 року розкритикував Трампа, назвавши того “першим президентом у його житті, який не намагається об'єднати американський народ”. Перебуваючи на посаді, кожен з них служив оплотом проти найтемніших імпульсів Трампа, висловлюючи серйозні побоювання, що той порушить Конституцію, віддаючи незаконні накази військовим.

На посаді президента Трамп збільшив бюджет Пентагону, змушував союзників США витрачати більше коштів на оборону й послабив обмеження на ведення бойових дій, запроваджені президентом-демократом Бараком Обамою — кроки, які в Міноборони країни зустріли позитивно.

Але імпульсивний характер президентства Трампа викликав скандали, зокрема, коли він втручався в кримінальні справи американських військовослужбовців, засуджених за воєнні злочини, шукав відплати відставним генералам, які його критикували, і закликав до заборони на службу трансгендерів. Такі кроки часто ставили чиновників Пентагону в глухий кут і змушували їх “вгадувати”, чого саме хоче Трамп і чи не передумає він.

Будучи президентом, Трамп використовував свої особисті соціальні мережі для повідомлень про основні кроки американських військових за кордоном, включаючи виведення військ із півночі Сирії, що спричинило хаос для тамтешніх партнерських сил, і скорочення присутності в Афганістані, в той час як американські чиновники одночасно вели переговори з “Талібаном”. Командири вважали такі дії в кращому випадку “нетиповими”.

Перша адміністрація Трампа також працювала над тим, щоб викорінити державних службовців, які підозрювалися в підриві порядку денного президента або які висловлювали свою думку, коли здавалося, що його директиви були незаконними. Представник Міністерства оборони заявив у середу, 6 листопада, що хоча більшість співробітників Пентагону і військовослужбовців намагаються уникати політики, деякі з них відчувають страх, виходячи з досвіду під час першого президентства Трампа, коли хаотичне прийняття рішень і різкі зміни керівництва часом ускладнювали виконання їхньої роботи.

Після оголошення про перемогу Трампа на виборах міністр оборони США Ллойд Остін, сам відставний генерал, звернувся до співробітників відомства, заявивши що Пентагон здійснить “спокійний, впорядкований і професійний перехід до нової адміністрації Трампа”. Він також підкреслив, що військові повинні “продовжувати стояти окремо від політичної арени”.

У липні Остін зробив спробу захистити “позапартійних” співробітників відомства від потенційного політичного втручання. У службовій записці він зазначив, що таким співробітникам має бути забезпечена належна правова процедура, і вони не повинні бути звільнені без суду і слідства. Наразі незрозуміло, який довготривалий ефект це матиме на цивільні кадри, якщо взагалі матиме.

В той час як нові президенти завжди обирають своїх політичних призначенців, вищі військові чини Пентагону вже давно обираються на ротаційній основі. Голова Об'єднаного комітету начальників штабів генерал Чарльз Браун-молодший і вищі офіцери кожного роду військ — усі вони минулого року почали виконання своїх обов'язків, і цей термін зазвичай триває чотири роки.

Трамп, як верховний головнокомандувач, має право звільнити будь-кого з них за власним бажанням. Такий крок міг би викликати політичну реакцію з боку відставних генералів і законодавців з обох партій, які оцінювали й затверджували ці кандидатури, але це також дозволило б Трампу призначити когось іншого — хто, на його думку, буде більш лояльним.

За словами високопоставленого американського чиновника, обізнаного з дискусіями в Пентагоні, серед вищого керівництва є відчутне занепокоєння, що Браун не протримається на посаді до кінця свого терміну. 

Колишній юрист ВПС Рейчел ВанЛендінгем сказала, що її найбільше турбує загроза використання армії для придушення інакомислення в США. За її словами, хоча військовослужбовці зобов'язані дотримуватися законів країни, усі президентські накази будуть інтерпретуватися рядовим складом як законні, навіть якщо потрапляють у “сіру зону”, адже є ризик дисциплінарного покарання для тих, хто не підкорятиметься наказам.

Читайте також: Влада Трампа в США матиме значно менше обмежень під час його другого президентського терміну — Reuters

За даними ЗМІ, колишній голова ЦРУ та державний секретар у першій адміністрації Трампа Майк Попмео може отримати посаду міністра оборони. Помпео, зокрема, влітку розповідав, як може виглядати "мирний план" Трампа щодо України: серед основних пунктів — програма ленд-лізу, “реальні” санкції проти Росії й “оновлення” НАТО.

Чого очікувати від другого терміну Трампа в Білому домі й чим тепер ризикує Україна, аналізував експосол України в США Олег Шамшур.