Протести в Ізраїлі зачіпають інтереси американської національної безпеки, заявив колишній посол США в Ізраїлі Мартін Індик в ефірі CNN.
"Вороги Ізраїлю спостерігають за протестами та потирають руки від задоволення. І це також зачіпає інтереси американської національної безпеки, [тому що США інвестують у стабільність регіону]", - сказав Індик.
Президент США Джо Байден, який, як зазначив Індик, має давні стосунки з ізраїльським прем'єром Біньяміном Нетаньяху, "має прийняти підхід "друзі не дозволяють друзям сідати за кермо п'яними", обійняти Бібі (загальноприйняте прізвисько Нетаньяху) і сказати: "Послухай, старий, тобі треба відступити, і зробити це потрібно швидко – не тільки заради Ізраїлю, який нам дуже дорогий. Але й заради інтересів американської національної безпеки".
Нетаньягу, можливо, не подобається, що американці намагаються вплинути на план реорганізації судової системи, але він і сам брав участь у внутрішній політиці США. Він активно виступав проти іранської ядерної угоди під час адміністрації Обами і дуже зблизився з колишнім президентом Дональдом Трампом, який її розірвав. З того часу відносини між Трампом та Нетаньяху зіпсувалися. Зусилля адміністрації Байдена щодо відновлення угоди поки що не увінчалися успіхом.
США субсидують безпеку Ізраїлю на мільярди доларів. На додаток до 10-річної угоди про надання Ізраїлю фінансування у розмірі 3,3 мільярда доларів на рік США також витрачають 500 мільйонів доларів на рік на систему протиракетної оборони країни. Фактично, Ізраїль є "найбільшим сукупним отримувачем зовнішньої допомоги США з часів Другої світової війни", згідно з нещодавнім звітом Дослідницької служби Конгресу.
Байден, як і більшість американських політиків, любить говорити, що підтримка Ізраїлю з боку США є абсолютною, але серед його Демократичної партії зростає розчарування в Ізраїлі.
Насправді, вперше з того часу, як Gallup почав відслідковувати це питання у 2001 році, симпатії демократів тепер частіше на боці палестинців, ніж Ізраїлю. Цей зсув відбувається в основному за рахунок молодих американців - міленіалів, які народилися між 1980 і 2000 роками. Серед законодавців-демократів спостерігається явніше неприйняття політичних кроків Ізраїлю.
"Те, що робить Бібі, тривожно, жахливо та небезпечно для відносин між нашими двома країнами. Ми виступаємо за демократію", - написав у Твіттері сенатор Браян Шац, демократ від штату Гаваї.
Адміністрація Байдена збирається скликати свій другий віртуальний саміт щодо просування демократії цього тижня. Ізраїль запрошений до участі, і Нетаньяху має взяти участь у саміті у середу, хоча він не вказаний у публічному розкладі заходу.
Зрештою, ставки набагато вищі, ніж поштовх до реформування судової системи, що призвів до недавніх подій.
"Йдеться про те, якою є природа Ізраїлю. Чи залишиться Ізраїль єврейською демократичною державою або перетвориться на недемократичну... диктаторську або більш релігійну державу", - сказала колишній міністр закордонних справ Ізраїлю Ципі Лівні в інтерв'ю CNN.
Нагадаємо, 27 березня Нетаньяху відклав на кілька тижнів проведення судової реформи, через яку там виникли масові протести. Реформа передбачає «ослаблення» Верховного суду та надання парламенту Ізраїлю – Кнесету – права призначати суддів.