UA / RU
Підтримати ZN.ua

Можливе повернення Трампа до влади покладе край ліберальному домінуванню Америки — Bloomberg

Європейці не повинні сподіватися на перемогу демократів й замість цього діяти так, ніби другий термін Дональда Трампа є неминучим.

Трамп все ще залишається фаворитом на президентських виборах у листопаді, випереджаючи конкурентів в опитуваннях, особливо в важливих штатах, де виборці вагаються. Натомість Байден не поспішав знімати свою кандидатуру, і навіть чинив сильний опір.

А Камала Гарріс, ймовірний кандидат від Демократичної партії, чия власна президентська кампанія провалилася у 2020 році, а її перебування на посаді віцепрезидента, де на неї була покладена особлива відповідальність за південний кордон, не відзначається особливими досягненнями, вважає Адріан Вулдрідж, міжнародний бізнес-колумніст Bloomberg Opinion.

Колумніст зазначає, що європейці повинні готуватися до другого терміну Трампа, який буде набагато жорсткішим, ніж перший. Під час першої адміністрації Трампа президент був оточений республіканцями, які контролювали його небезпечні прагнення, такі як вихід з НАТО. Цього разу він буде оточений активістами MAGA, які не лише підтримуватимуть його вже існуючі антипатії до ліберальних цінностей, але й принесуть ще глибше ідеологічне несприйняття лібералізму.

Читайте також: Чому Камалі Гарріс буде важко перемогти Трампа на виборах? — The Telegraph

Дедалі впливовіші представники політики MAGA, на чолі з кандидатом на посаду віцепрезидента від республіканців Джей Ді Венсом, звинувачують різні аспекти лібералізму в руйнуванні "справжньої Америки". Вони вважають, що економічний лібералізм сприяв перенесенню робочих місць в країни з низькими витратами, соціальний лібералізм порушив мораль робітничого класу, а лібералізм у сфері національної безпеки змусив Америку нести непропорційно великий тягар захисту Заходу.

Навіть якщо новим президентом стане кандидат від демократів, ситуація не повернеться до того, що європейці хотіли б вважати "нормальним". Відхід Америки від своєї глобальної ролі почався не з Трампа, а з "повороту" Барака Обами до Азії та небажання втручатися в Лівію.

Читайте також: Європейці мають готуватися до змін у відносинах із США, — глава МЗС Польщі

Замість того, щоб відкинути політику Трампа "Америка понад усе", Байден зберіг більшість тарифів свого попередника. Якщо Гарріс стане президентом, їй доведеться мати справу не лише з правою партією MAGA в Конгресі, але й з антиглобалістами у своїй партії, які виступають як проти захисту американських робочих місць, так і проти "імперіалістичної" зовнішньої політики.

"Європейські союзники Америки не тільки можуть зіткнутися з можливістю ще чотирьох років правління Трампа, але й з новою реальністю, в якій США, як велика ліберальна сила, можуть відійти від домінування або лібералізму, або навіть обох", — пише колумніст.

Читайте також: Трамп може бути більш відкритим до співпраці з Зеленським, після того як Байден вийшов з президентських перегонів — The Telegraph

Європейці більше не можуть залишатися пасивними спостерігачами. Щоб уникнути повторення анархії, яка колись знищила їхній континент, їм потрібно взяти на себе частину обов’язків, які раніше виконували США — більше витрачати на оборону, підтримувати глобальні інституції й, найголовніше, протистояти привабливості агресивного націоналізму, демонструючи переваги ліберальної співпраці.

Раніше у розмові з TIME високопоставлений український чиновник розповів про план України про те, як пережити можливе повернення Трампа до влади. На його думку, Трамп, швидше за все, скоротить допомогу Україні й підштовхне Зеленського до підписання мирної угоди на умовах Росії.