UA / RU
Підтримати ZN.ua

Міноборони разом з МОЗ представили проєкт реформи ВЛК

Реформа дозволить розділити рішення військово-лікарської комісії на два окремі набори даних — медичний і адміністративний.

Міністерство оборони України спільно з Міністерством охорони здоров’я представили проєкт реформи військово-лікарських комісій (ВЛК) під час тематичної зустрічі Ради донорів інституційних реформ МОУ. У ній взяли участь заступник міністра оборони бригадний генерал юстиції Сергій Мельник, заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко та заступник міністра охорони здоров’я Едем Адаманов.

Про це повідомляється на сайті Міністерства оборони.

Читайте також: Проходження ВЛК: які лікарі мають оглядати військовозобов’язаних

Учасники зустрічі зазначили, що сучасна система військово-лікарських комісій має двосторонні недоліки. З одного боку, вона дозволяє окремим особам уникати військової служби без законних підстав, а з іншого – не запобігає потраплянню на службу людей з серйозними захворюваннями, що створює додаткові труднощі для Збройних Сил.

Реформа дозволить розділити рішення військово-лікарської комісії на два окремі набори даних — медичний і адміністративний. Одні фахівці проводитимуть медичний огляд для ВЛК, а інші — аналізуватимуть анонімізовані результати цих медоглядів.

Для проходження військово-лікарської комісії більше не потрібно буде йти до ТЦК. Військовозобов’язані зможуть самостійно обрати лікарню, де проходитимуть медогляд. Дані звідти потраплятимуть в Електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ).

Згодом дані з ЕСОЗ потраплятимуть у медичну інформаційну систему ЗСУ, яку модернізують під цю реформу: зокрема створять технічну можливість отримувати дані з ЕСОЗ та електронний кабінет ВЛК. Військово-лікарська комісія отримає дані про людину, ознайомиться з ними, та винесе своє адміністративне рішення. 

Анонімізовані дані надходитимуть на випадкову комісію, члени якої не знатимуть, чиї документи розглядають. Це унеможливить маніпуляції та зловживання.

Після кожного рішення буде видно цифровий слід — електронні підписи як лікаря, так і працівника ВЛК. Висновки комісій зберігатимуться. Все це спростить перевірку і моніторинг діяльності ВЛК правоохоронними органами.

Впровадження реформи відбуватиметься у три етапи та має завершитися у листопаді 2025 року.

Читайте також: ВЛК у Києві працюватимуть цілодобово — КМВА

Нагадаємо, через війну, яку розпочала РФ, в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Призову підлягають чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Всі військовозобов'язані мають проходити військово-лікарську комісію (ВЛК). Заступниця міністра оборони з цифровізації Катерина Черногоренко під час Ukrainian Outsourcing Summit.і.

Черногоренко анонсувала на 2025 рік обмін даними між реєстром «Оберіг» та електронною системою охорони здоров'я (ЕСОЗ). Це фактично буде електронною ВЛК.

 Черногоренко пояснила, що військові лікарі зможуть піддати сумніву рекомендації сімейного лікаря, та самостійно оцінять придатність та непридатність людини, маршрутизувати її в армії. За її словами, все буде зафіксовано онлайн та підписано цифровим підписом.