UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як американці насправді ставляться до НАТО — Politico

Думки щодо НАТО все більше розходяться серед різних політичних груп, що відображає загальну тенденцію до зростання політичного поділу в США.

Протягом останнього тижня американці та європейці обговорювали невдалий виступ президента США Джо Байдена на дебатах, ставлячи під сумнів, чи здатен 81-річний чоловік залишатися на посаді президента ще чотири роки. Але хоча це цілком виправдане занепокоєння, воно не повинно затьмарювати ще більш тривожні слова колишнього президента Дональда Трампа про роль Америки у світі — особливо коли йдеться про безпеку Європи, вважає Іво Даалдер, колишній посол США в НАТО.

Трамп повторив свій вислів про те, що якби він був при владі, Владімір Путін, який зізнався Трампу у своїй "мрії" захопити Україну, не розпочав би війну в першу чергу. Він також стверджував, що після обрання він "закінчить цю війну" ще до своєї інавгурації.

Однак, як завжди, він не пояснив, як саме він це зробить. Трамп також зазначив, що, на відміну від Європи, США відокремлені від України океаном, і що настав час європейцям взяти на себе головну роль у допомозі Україні.

Читайте також: Війна в Україні призвела до того, що НАТО не реагує на іншу велику загрозу: штучний інтелект — Bloomberg

Для друзів Америки — а також для багатьох американців, які вірять в альянси й важливість НАТО — ці заяви викликають глибоке занепокоєння. Це також піднімає важливе питання про те, що американці насправді думають про НАТО й альянси — і з цього боку новини більш втішні.

Опитування, проведені Чиказькою радою протягом останніх років, показали, що американці цінують альянси: дев'ять з десяти американців вважають, що військові альянси є ефективним підходом до досягнення зовнішньополітичних цілей США, і що вони приносять користь як США, так і країнам-членам Альянсу.

Дві третини американців кажуть, що НАТО "все ще має важливе значення для безпеки США. Опитування також показує, що ще більша більшість американців (78%) вважають, що США повинні зберегти або посилити свої зобов'язання перед НАТО.

Читайте також: І Трамп і Байден становлять ризики для НАТО — Bloomberg

Що стосується заяви Трампа про те, що він не буде захищати союзників, які витрачають недостатньо коштів, то більшість американців вважають такі погрози непродуктивними. Нарешті, більшість американців (52%) вважають, що співпраця між США і Європою в рамках НАТО робить США безпечнішими.

"Всі ці результати опитувань мають заспокоїти американських союзників. Попри глибоку поляризацію, здається, що американці в цілому залишаються відданими зміцненню альянсів і підтримують прихильність США до колективної безпеки", — зазначає Даалдер.

Тим не менш, дані вказують на тривожну тенденцію серед республіканців, зокрема на ту частину американської громадськості, яка "дуже прихильно" ставиться до Трампа — 15% населення в цілому, але 54% всіх республіканців, які називають себе республіканцями.

Читайте також: Після невдалих дебатів Байден націлений показати лідерство США на саміті НАТО

Лише 52% прихильників Трампа серед республіканців вважають НАТО "необхідним" для безпеки США, порівняно з 71% інших республіканців і 83% демократів. Прихильники Трампа, замість використання дипломатії, надають перевагу утриманню зобов’язань США щодо захисту союзників, щоб стимулювати їх збільшити власні оборонні витрати (58% за такий підхід, 39% — проти), тоді як серед інших республіканців цей показник становить 32% за і 65% проти, а серед демократів — 18% за і 79% проти.

Крім того, лише 35% прихильників Трампа вважають, що співпраця з НАТО робить США безпечнішими, порівняно з майже половиною (48%) інших республіканців і двома третинами (65%) демократів.

"Отже, дійсно, є причини для занепокоєння. Як і багато в чому в самій американській політиці, підтримка НАТО — і альянсів загалом — хоч і залишається загалом міцною, але стає дедалі більш поляризованою. І ця тенденція не може не турбувати членів Альянсу, які вже давно пов'язують свою безпеку з безпекою США", — вважає Даалдер.

Читайте також: Зеленський про дебати Трампа та Байдена: "Я нічого нового не почув"

Раніше ми повідомляли, яким буде план Трампа щодо НАТО, якщо він знову стане президентом. Зміна, яку планує Трамп та його команда, передбачає "значне і суттєве скорочення ролі Америки у сфері безпеки — відхід від ролі головного постачальника бойової сили в Європі до ролі того, хто надає підтримку лише під час кризи.