Головний дипломат Китаю Ван І відвідає Сполучені Штати наприкінці цього тижня, заявили високопоставлені представники адміністрації президента США Джо Байдена. Довгоочікуваний візит відбудеться на тлі зростання напруженості на Близькому Сході, яку, як сподіваються американські чиновники, Пекін може допомогти стримати. Також буде обговорюватися війна РФ проти України. Про це повідомляє Reuters.
Ван І відвідає Вашингтон 26-28 жовтня і зустрінеться з держсекретарем Ентоні Блінкеном, а також із радником Байдена з національної безпеки Джейком Салліваном, повідомили офіційні особи США, відмовившись сказати, чи зустрінеться він також із Байденом.
Ця поїздка відбудеться напередодні очікуваної зустрічі Байдена з лідером Китаю Сі Цзіньпіном у Сан-Франциско в листопаді. Це також довгоочікуваний візит після того, як кілька високопосадовців США, включно з Блінкеном, відвідали Пекін цього літа.
Ключовим пріоритетом Вашингтона є забезпечення того, щоб інтенсивна конкуренція між двома найбільшими економіками світу та їхні розбіжності з низки питань - від торгівлі до Тайваню і Південно-Китайського моря - не переросли в конфлікт.
"Ми досі вважаємо, що пряма дипломатія віч-на-віч є найкращим способом порушувати складні питання, усунути неправильне сприйняття і непорозуміння, а також вивчити можливості співпраці з Китаєм там, де наші інтереси перетинаються", - сказав один із чиновників, який розповів журналістам про поїздку на умовах анонімності.
Цей візит також відбувається на тлі ескалації між Ізраїлем та ХАМАС.
Вашингтон надає військову допомогу Ізраїлю та Україні, в той час як Пекін зблизився з Росією з початку вторгнення РФ і закликав до припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАС.
Протистояння між Ізраїлем і ХАМАС і війна Росії проти України будуть обговорюватися, сказав інший чиновник, додавши, що США будуть підштовхувати Китай до більш конструктивного підходу до обох питань.
Вашингтон надає великого значення здатності Китаю впливати на Іран. Блінкен під час своєї поїздки на Близький Схід минулого тижня провів телефонну розмову з Ваном, попросивши його використати вплив Пекіна в регіоні, щоб не допустити розширення конфлікту.
Китай послідовно закликав до стриманості і припинення вогню у відповідь на ізраїльські бомбардування Сектору Гази після атак ХАМАС, а також загострив свою критику на адресу Ізраїлю.
Територіальні суперечки в Південно-Китайському і Східно-Китайському морях також будуть на порядку денному під час візиту Вана, повідомили американські чиновники, додавши, що Вашингтон глибоко стурбований "дестабілізаційними і небезпечними діями" Пекіна в Південно-Китайському морі.
Філіппіни, союзник США, нещодавно звинуватили китайські кораблі берегової охорони в "навмисному" зіткненні з їхніми суднами.
Відновлення комунікації між військовими з Китаєм залишається ключовим пріоритетом США, заявили офіційні особи, додавши, що це означає налагодження постійного зв'язку на всіх рівнях і що відсутність міністра оборони Китаю не стане перешкодою.
Міністр оборони Китаю Лі Шанфу не з'являвся на публіці майже два місяці на тлі повідомлень про розслідування у справі про корупцію.
Раніше повідомлялося, що Білий дім почав планувати особисту зустріч президента США Джо Байдена і лідера Китаю Сі Цзіньпіна в Сан-Франциско у листопаді, оскільки обидві країни прагнуть стабілізувати неспокійні відносини. Востаннє глави двох держав зустрічалися у 2022 році в кулуарах саміту G20 на Балі.
Сам Байден казав, що його зустріч із Сі Цзіньпіном наступного місяця “можлива”, але попереджав, що плани все ще залишаються невизначеними.