UA / RU
Підтримати ZN.ua

Джонсон пообіцяв, що Палата представників передасть Сенату власний законопроєкт про допомогу Україні — The Hill

Республіканці у Палаті працюють над новим законодавством про допомогу Києву, яке, зокрема, може передбачати кредитну програму. 

Спікер Палати представників республіканець Майк Джонсон сказав сенаторам-республіканцям у середу, 13 березня, що Палата відправить Сенату власне законодавство з допомогою Україні, але попередив, що воно буде суттєво відрізнятися від пакету зовнішньої допомоги американським союзникам на 95 мільярдів доларів, який Сенат ухвалив минулого місяця. Про це повідомляє The Hill.

Читайте також: У Конгресі США розпочали процедуру щодо голосування за допомогу Україні всупереч волі спікера Джонсона

Джонсон намагався заспокоїти розчарованих сенаторів-республіканців, які запитували його про фінансування підтримки Києва.

Джонсон повідомив сенаторам, що Палата представників направить законодавство з допомогою Україні до Сенату, але запропонує зробити підтримку Києва програмою позики або ленд-лізу, щоб американські платники податків не витрачали десятки мільярдів доларів без жодних очікувань на повернення.

Спікер також говорив про включення до законопроєкту чогось подібного до REPO (Акту про відновлення економічного процвітання та можливостей для України, автором якого є республіканець Майк Маккол). REPO, зокрема, передбачає конфіскацію російських суверенних активів та внесення коштів від продажу ліквідованого майна до Фонду підтримки України.

Примітно, що Джонсон не сказав, чи включатиме такий пакет допомоги Україні жорсткі реформи у сфері безпеки кордонів, які можуть зіштовхнутися з опозицією з боку демократів у Сенаті.

Спікер запропонував сенаторам-республіканцям шлях допомоги Україні наступного дня після того, як на нього тиснув лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл з вимогою винести на голосування ухвалений Сенатом пакет допомоги Києву, Ізраїлю й Тайваню.

Сенатор-республіканець Джон Корнін, який проголосував  за пакет допомоги, прийнятий у Сенаті минулого місяця, вважає арешт російських активів для допомоги Україні "чудовою ідеєю". Він також підтримує ідею створення програми ленд-лізу для допомоги Києву на додаток або, можливо, замість 60 мільярдів доларів для України, які Сенат включив до свого законопроєкту.

Після розмови з Джонсоном, Корнін сказав про "досить оптимістичний настрій" щодо передачі законопроєкту з допомогою Україні від Палати представників до Сенату.

"Я чув, як спікер сказав: "Ми не залишимо Україну з порожніми руками" або щось на кшталт цього", - заявив Корнін.

Сенатор-республіканець Кевін Крамер, який також був присутній на зустрічі, сказав, що спікер чітко заявив про намір допомогти Україні. За його словами, Джонсон повідомив, що хотів би ухвалити програму ленд-лізу та законодавство щодо арешту російських активів, аби відправити ці кошти до фонду підтримки України.

"Я вважаю, що це дуже обнадійливо", - додав Крамер, заявивши, що він і сенатор-республіканець Ліндсі Грем працювали з Палатою представників над законопроєктом, який буде направлений до Сенату і, ймовірно, включатиме ідею колишнього президента Дональда Трампа про певну програму ленд-лізу.

Джонсон заявив журналістам, що "працюватиме над пакетом допомоги” Києву і не хоче дозволити президенту Росії Владіміру Путіну захопити Україну.

"Ніхто не хоче, щоб Путін узяв гору. Я вважаю, що він не зупиниться в Україні й піде через всю Європу. На мою думку, є правильне і неправильне, добро і зло, і Україна тут є жертвою", - сказав він. 

Читайте також: Лідер демократів у Палаті представників США закликав ухвалити законопроєкт із допомогою Україні до кінця наступного тижня

Спікер додав, що республіканці в Палаті "опрацьовують всі можливі варіанти" щодо допомоги Україні, але попередив, що в будь-якому разі це може виглядати не зовсім так, як законодавство схвалене в Сенаті.

Трамп почав просувати ідею надання допомоги Україні у вигляді кредиту минулого місяця, коли намагався переконати сенаторів від Республіканської партії не підтримувати законопроєкт про фінансування України.

"Позичте їм гроші. Якщо вони зможуть це зробити, вони нам повернуть. Якщо не зможуть, вони не повинні нам їх повертати", - казав Трамп на мітингу.

Однак деякі сенатори-республіканці скептично ставляться до ідеї кредиту, попереджаючи, що це створить додаткове фінансове навантаження на Україну. До того, ж на розробку політичних деталей програми може піти кілька тижнів.

У середу Джонсон заявив журналістам, що розуміє терміновість фінансування допомоги Києву, але зазначив, що Сенату знадобилося чотири місяці, аби ухвалити свій законопроєкт.

При цьому він підкреслив, що спочатку хоче ухвалити законопроєкти про фінансування роботи уряду США, щоб уникнути шатдауну, перш ніж перейти до пакету допомоги Україні.

Джонсон упевнений, що учасники переговорів у Сенаті та Палаті представників швидко досягнуть угоди щодо другої частини законопроєктів про фінансування уряду, які мають бути прийняті до 22 березня.

Однак спікер Палати підтвердив сенаторам, що залишаються серйозні розбіжності щодо законопроєкту про асигнування на внутрішню безпеку, який опинився в пастці партійної боротьби навколо імміграційної та прикордонної політики.

Читайте також: Управління звітності уряду США надало Пентагону рекомендації щодо моніторингу допомоги Україні

Підтримка від Штатів опинилися під загрозою на тлі нестачі в України зброї. Про перспективи допомоги Києву від США розповідав Олександр Хара у статті "Брудні ігрища навколо допомоги Україні. Що далі".