UA / RU
Підтримати ZN.ua

До схваленого закону про нацоборону США на  2025 рік не включили можливість ленд-лізу для України

На практиці його так і не застосовували раніше, однак він є запасним варіантом для України. 

Палата представників США схвалила закон про видатки на потреби національної оборони на 2025 рік (NDAA), однак до підтриманого тексту не ввійшли положення щодо продовження терміну дії Закону про ленд-ліз для захисту демократії в Україні, повідомила посол України у США Оксана Маркарова.

Закон про витрати на оборону підтримали 281 конгресмен, проти виступили 140 законодавців, більшість із яких демократи. Далі його має схвалити Сенат США.

Маркарова зазначила, що в тексті документу є кілька моментів, що стосуються України. Зокрема:

Маркарова нагадала, що фінансування на потреби «Ukraine Security Assistance Initiative» (USAI) на 2025 фінансовий рік, було передбачено в минулорічному NDAA в розмірі $300 млн.

Водночас у цьогорічному законопроєкті початково було  положення про продовження терміну дії Закону про ленд-ліз для захисту демократії в Україні, але у схваленому документі нема такого положення.

«Законопроект, затверджений Палатою представників не містив такого положення. У консолідованому тексті законопроекту відповідне положення не включено. Посольство продовжує вести активну роботу по збереженню цього механізму, який, зокрема передбачається у двопартійному та двопалатному законопроекті «Stand with Ukraine Act», - зазначила посол.

Читайте також: США нададуть Україні сотні тисяч снарядів та тисячі ракет до середини січня — Салліван

Ленд-ліз - це програма, за якою США надають союзникам техніку та зброю у тимчасове користування з правом викупу після закінчення війни або повернення назад. Навесні 2022-го року вона була схвалена для України, втім, досі жодних поставок по ній не було. Штати весь цей час відправляли допомогу Києву безкоштовно, адже Конгрес виділяв на це фінансування, тож потреби в активізації ленд-лізу не виникало.