Державний секретар США Ентоні Блінкен у середу, 24 квітня, прибув до Китаю з місією чинити тиск на Пекін щодо таких питань, як підтримка Росії та надлишок промислових потужностей. Про це повідомляє Bloomberg.
У четвер, 25 квітня, головний американський дипломат проведе переговори з високопосадовцями Комуністичної партії в Шанхаї, а потім вирушить до Пекіна на останній день зустрічей, включаючи можливі переговори віч-на-віч з китайським лідером Сі Цзіньпіном.
Блінкен намагатиметься переконати китайських чиновників припинити торгівлю з РФ, яка дозволила Росії відновити свою оборонно-промислову базу, попри західні обмеження, запроваджені після вторгнення в Україну.
Нещодавно держсекретар США розкритикував підтримку Китаєм російської оборонної промисловості, заявивши, що Пекін надає РФ критично важливі компоненти для виробництва озброєнь.
Також на порядку денному - територіальні претензії Пекіна щодо Тайваню і його агресивна поведінка в Південно-Китайському морі.
Делегація США намагатиметься чітко донести до Пекіна свою політику, щоб запобігти будь-якій ескалації напруженості. Протягом останніх тижнів Штати зустрічалися з європейськими та азійськими союзниками, щоб обговорити питання Китаю.
Велика делегація, яка відвідує Китай з Блінкеном, підкреслює різноманітність тем для обговорення в Шанхаї і Пекіні цього тижня.
Однак, американські чиновники навряд чи підуть із зустрічей у Китаї цього тижня з багатьма конкретними проривами або результатами. Хоча є ознаки стабілізації відносин, обидві країни продовжують сперечатися з питань торгівлі, технологій, прав людини, України, Північної Кореї та Близького Сходу, де Блінкен намагається заручитися підтримкою Пекіна, щоб чинити тиск на Іран.
Блінкен прибув до Китаю через кілька годин після того, як Сенат США ухвалив пакет допомоги Україні, Ізраїлю й Тайваню на суму 95 мільярдів доларів. Пекін заявив, що схвалення допомоги Тайваню надсилає “неправильний сигнал”.
Нещодавно до Китаю їздила міністр фінансів США Джанет Єллен, а міністр оборони Штатів Ллойд Остін вперше з листопада 2022 року провів переговори зі своїм китайським колегою.
Контакти між двома країнами активізувалися після домовленості між президентом США Джо Байденом і китайським лідером Сі Цзіньпіном на саміті в середині листопада минулого року.