США та Китай планують телефонну розмову між лідерами двох країн Джо Байденом і Сі Цзіньпіном “найближчими тижнями”. Про це в середу, 28 серпня, заявив Білий дім, повідомляє Kyodo.
Це питання обговорювалося між радником Байдена з національної безпеки Джейком Салліваном і главою МЗС Китаю Ван І під час зустрічі в Пекіні.
Салліван та Ван І підтвердили, що обидві країни будуть спиратися на попередні домовленості, такі як збереження каналів зв'язку на високому рівні відкритими, попри розбіжності в поглядах на низку важливих питань. Також сторони домовилися про продовження співпраці в таких сферах, як боротьба з наркотиками та зміна клімату, згідно з повідомленнями Білого дому і Міністерства закордонних справ Китаю.
Під час переговорів з Ваном Салліван наголосив, що Штати продовжуватимуть вживати необхідних заходів, аби перешкодити Китаю використовувати американські передові технології для підриву національної безпеки США.
Радник президента Штатів також висловив занепокоєння з приводу допомоги Китаю оборонно-промисловій базі Росії, наслідків цього для європейської й трансатлантичної безпеки, а також підтвердив відданість Вашингтона захисту своїх союзників в Індо-Тихоокеанському регіоні.
Китай, який поглиблює свої зв'язки з Росією, заперечує звинувачення в тому, що допомагає Москві у війні проти України. Ван заявив, що Вашингтон “не повинен перекладати відповідальність на Китай” в “українському питанні”, а також не повинен запроваджувати “незаконні односторонні санкції”, йдеться в заяві китайського міністерства.
Щодо Тайваню, який Пекін розглядає як частину своєї території, Ван заявив, що острів буде возз'єднаний з материком, закликавши Вашингтон припинити озброювати Тайбей. Салліван сказав, що Штати не підтримують незалежність Тайваню, як стверджує МЗС Китаю.
Що стосується напруженості в Південно-Китайському морі між китайськими і філіппінськими суднами, Ван заявив, що Вашингтон “не повинен підривати суверенітет і територіальну цілісність Китаю”, а також не підтримувати або потурати “актам порушення” з боку Маніли.
Ван також закликав США “припинити придушення Китаю” в економічній, торговельній і технологічній сферах, утриматися від підриву законних інтересів Пекіна. Салліван висловив занепокоєння щодо несправедливої торговельної політики та економічних практик Китаю, повідомили в Білому домі.
Обидві сторони також обмінялися думками щодо спільного занепокоєння з приводу Близького Сходу, Північної Кореї та М'янми.
Вважається, що Салліван, який перебуває з триденним візитом у столиці Китаю, закладає основу для можливого “фінального” саміту між Байденом і Сі. Байден відмовився від переобрання на другий термін і залишить посаду в січні наступного року. Востаннє лідер США й Сі проводили особисті переговори в листопаді минулого року. Наразі Штати виходять на фінішну пряму президентської кампанії, в якій обидві партії зайняли жорстку позицію щодо Пекіна.