Президент США Джо Байден і провідний республіканець Конгресу Кевін МакКарті 25 травня, схоже, наблизилися до угоди про скорочення витрат і підвищення стелі державного боргу з 31,4 трильйона доларів, але в них залишилося мало часу, щоб уникнути ризику дефолту, повідомляє Reuters.
За словами людини, знайомої з переговорами, угода визначатиме загальну суму, яку уряд може витратити на такі програми, як житло та освіта, але не розбиватиме її на окремі категорії. За даними іншого джерела, сторони розходяться лише на 70 мільярдів доларів при загальній сумі, яка перевищує один трильйон доларів.
Байден сказав, що обидві сторони все ще не дійшли згоди щодо того, на що саме мають бути спрямовані скорочення.
«Я не вважаю, що весь тягар має лягти на плечі американців середнього та робітничого класу», – сказав він журналістам.
Раніше міністерство фінансів попереджало, що федеральному уряду може не вистачити грошей для покриття всіх своїх зобов'язань вже першого червня, тобто через тиждень. Проте 25 травня мінфін оголосив про плани продажу боргу на суму 119 мільярдів доларів, термін погашення якого настане першого червня – натяк на те, що ця дата не є залізобетонним дедлайном й настанням дефолту.
Будь-яка угода повинна буде пройти через контрольовану республіканцями Палату представників і контрольований демократами Сенат. Це може бути непросто, оскільки деякі праві республіканці і багато ліберальних демократів заявили, що вони засмучені перспективою компромісу.
«Я не думаю, що всі будуть задоволені в кінці дня. Зараз так працює система», – сказав МакКарті, який є спікером Палати представників.
Представник Кевін Херн, який очолює потужний республіканський дослідницький комітет, сказав Reuters, що угода, ймовірно, буде укладена в п'ятницю в другій половині дня.
Незважаючи на те, що республіканці заявляють про прогрес, МакКарті готується дозволити законодавцям покинути Вашингтон на тижневі святкові канікули, з умовою, що вони повинні бути готові повернутися для голосування. Сенат наразі не працює, але має аналогічний наказ бути готовим повернутися.
Нагадаємо, що МакКарті 22 травня заявив, що представники демократів та республіканців мають укласти угоду щодо верхньої межі державного боргу вже цього тижня, аби уникнути катастрофічного дефолту США.
Експерт інвестиційного банку Goldman Sachs Алек Філліпс вважає, що влада США має час до восьмого або дев’ятого червня – за його словами, ці дати, найімовірніше, будуть останніми днями, коли реально залишиться можливість уникнути дефолту.
Координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки при Білому домі Джон Кірбі заявив, що Сполучені Штати, навіть у разі дефолту, матимуть можливість надавати Україні військову допомогу до кінця фінансового року (до 30 вересня), адже Конгрес виділив на це гроші.