UA / RU
Підтримати ZN.ua

Аналітик пояснив, що допомагало зберігати баланс у відносинах США та Китаю раніше та що змінилося зараз

Раніше загальний баланс допомагала підтримувати, зокрема, вигода від економічних зв'язків. 

Попри те, що лідери США та Китаю під час зустрічі минулого року домовилися про рух до стабілізації двосторонніх відносин, зв'язки між двома країнами досить крихкі. Професор Корнельського університету Есвар Прасад під час форуму в Давосі пояснив, що допомагало зберігати баланс у відносинах Пекіна та Вашингтона.

Читайте також: США застосовують нові економічні інструменти, щоб уповільнити військову машину Китаю — Bloomberg

За його словами, якщо поглянути на геополітичний аспект відносин, це аспект з “нульовою сумою” - одна країна здобуває, інша втрачає. І це, здавалося б, неминуче може вести до конфлікту.

Був тривалий період, коли економічні відносини між США та Китаєм приносили вигоду обом і це допомагало зберігати загальний баланс двосторонніх зв'язків. 

Але, за словами Прасада, ситуація змінилася. Економічні відносини зараз здаються “грою з нульовою сумою”, або більше того, у деяких моментах, важливих для обох країн, навіть "грою з негативним результатом”. 

“Щодо США я помітив одну річ: політична частина адміністрації схильна до жорсткішої лінії щодо Китаю, в тому числі, і щодо економічних питань. Мінфін же намагається бути силою, яка зберігає баланс”, - пояснив аналітик.

За його словами, американський бізнес та фінансові інституції раніше завжди прагнули до встановлення позитивних економічних відносин із Пекіном, тому що для них Китай важливий як ринок, як частина ланцюгів поставок. 

Але, додав аналітик, зараз ситуація інша. 

“Говорячи зараз із бізнес-лідерами, я відчуваю, що ті обіцянки Китаю щодо відкриття ринку, чесної конкуренції, не спрацювали”, - зазначив він. 

Крім того, Прасад назвав додаткове ускладнення — внутрішні виклики в обох країнах, які зробили середовище ще більш токсичним та ворожим.

Читайте також: США та Китай "переосмислюють" відносини — аналітик

Відносини між США і Китаєм покращилися в другій половині 2023 року після складного початку року, коли лідери країн Джо Байден і Сі Цзіньпін зустрілися в листопаді, щоб стабілізувати зв'язки. Однак питання Тайваню, ситуації у Південно-Китайському морі, а також торгівлі та експортного контролю продовжують ускладнювати двосторонні зв'язки.

Повідомлялося, що американські та китайські офіційні особи зустрінуться в Пекіні цього тижня для фінансових переговорів. Зустріч буде черговим раундом контактів "фінансової робочої групи", створеної минулого року, і включатиме такі питання, як фінансова стабільність, ринки капіталу, боротьба з наркотиками і фінансуванням тероризму.