UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерт: Наслідки вибуху будинку в Євпаторії могли бути значно меншими

Наслідки вибуху житлового будинку в Євпаторії могли бути меншими, якщо б зварювальні роботи під ч...

Наслідки вибуху житлового будинку в Євпаторії могли бути меншими, якщо б зварювальні роботи під час будівництва було зроблено без виробничого браку, зазначив у своєму коментарі для «Дзеркала тижня» колишній техінспектор кримського «Архбудконтролю» Борис Лехно.

«Будинок розсипався, як картковий. Залізобетонні пояси, що охоплювали поверхи, мали б утримати будинок, — розповів він. — Побачене підтвердило мої найгірші припущення. Арматура рвалася зварними швами. Це означає, що їх було зроблено з браком».

За словами Бориса Лехно, якби будували на совість, руйнування та кількість жертв були б значно меншими, адже якщо металева конструкція розсипається в місцях стику, це свідчить про брак зварювальних робіт, який рано чи пізно закінчується бідою.

«На всіх обвалах, де мені довелося побувати, зварена арматура була крихкотілою, а тому швидко ламалася саме по монтажних швах. Однак, як правило, офіційні акти причин будівельних аварій не містили аналізу стану арматури і зварних з’єднань, оскільки до роботи комісій не залучають спеціалістів зі зварювання», — повідомив колишній інспектор.

Борис Лехно переконаний: дефект під час зварювання — це майбутня аварія. Навіть при навантаженнях, близьких до розрахункових, така арматура швидко руйнується.

«Особливе занепокоєння викликає низька якість зварювальних робіт у районах підвищеної сейсмічності. Тривалий час я працював у Криму і маю всі підстави стверджувати: половина зведених тут будівель — небезпечні для життя. Їхні адреси неодноразово вказував відповідним державним органам. Але реакції по суті — жодної. Хоча брак зварних робіт настільки серйозний, що окремі споруди краще взагалі демонтувати», — розповів експерт.

Докладніше читайте у статті Світлани Ісаченко «Країна «карткових будинків» у свіжому номері «ДТ».