UA / RU
Підтримати ZN.ua

До чиїх рук потрапить «Горгона»?

Коли в листопаді минулого року в Державному департаменті інтелектуальної власності України полт...

Автор: Людмила Кучеренко

Коли в листопаді минулого року в Державному департаменті інтелектуальної власності України полтавському лікареві Костянтину Расіну вручали патент №37091 на корисну модель, один з київських учених, вітаючи його, сказав: «Друже, запам’ятай цей день. Це - день народження української біокібернетики».

Справді, запатентований К.Расіним «спосіб дистанційного керування виконавчим механізмом» є першим в історії України винаходом у галузі біокібернетики мозку. Новий біосенсор і мікропроцесор здатен зчитувати нескладні сигнали кори голов­ного мозку людини й виконувати команди, дані подумки.

Його можна використовувати, приміром, для екстреного гальмування транспортного засобу, в кілька разів збільшивши швидкість реагування водія на перешкоду попереду - пішохода чи авто. Костянтин Расін уже випробував пристрій у ситуації, коли перед капотом машини раптово з’являється пішохід. Одного погляду було достатньо, щоб реле розімкнуло ланцюг запалювання авто. Подумалося, скільки життів на дорогах України, де щороку гине 10-12 тисяч людей, можна зберегти!

Це вже далеко не перший винахід 40-річного Костянтина Расіна, випускника Полтавського медстоматінституту (нині це Українська медична стоматологічна академія). Він навчався у США в університеті ім. Дж.Вашингтона, де, опанувавши адміністрування і менеджмент медицини, склав іспити для отримання ступеня доктора медицини США. Довелося глибоко вивчати не лише суто медичні науки, а й хімію, фізику.

Костянтин Расін стверджує, що в побуті його винахід дасть можливість силою думки вмикати-вимикати телевізор, кондиціонер, мікрохвильову піч тощо. У медицині, не виключено, буде створено біокібернетичний протез ока, дистанційний скануючий зір для діагностування організму on-line - без складних інвазивних методів. Упровадження винаходу в комунікативні технології дасть змогу розробити пристрої для телепатичного мобільного зв’язку. У кіномистецтві відкриваються перспективи віртуальної присутності глядача всередині кінофільму.

А поки що полтавський винахідник запропонував своє ноу-хау військовим. Його проект має умовну назву «Горгона» - від імені міфічного чудовиська-медузи. Ідея народилася кілька років тому, коли по телевізору побачив, як терористи у Москві захопили заручників у «Норд-Ості», а пізніше - школярів у Беслані.

Біокібернетична система наведення, вважає К.Расін, зробить революцію в галузі легкої стрілецької зброї і вможливить нарешті матеріалізацію ідеї універсального солдата-робота (супермен Рембо здаватиметься в порівнянні з ним хлопчиськом), який один зможе протистояти десяткам ворогів.

- Принцип дії біокібернетичного прицілу, з’єднаного зі стрілецькою зброєю, - пояснює Костянтин, - на перший погляд, досить простий. Стрілок, побачивши противника, подумки дає команду «вогонь!», і зброя миттєво стріляє навіть без натискання на курок. Стовідсоткове ураження гарантоване: куля полетить туди, куди спрямований погляд озброєного біокібернетичним прицілом стрілка. Біопроцесори зчитують біологічний сигнал мозку й перетворюють його на електричний. Усього 0,08 секунди (швидкість фізіологічної реакції людини) знадобиться «біокіберу», аби відкрити вогонь на знищення.

Хай як дивно, але ні МЗС України, ні СБУ офіційно не зацікавилися розробкою. Хоча, за розрахунками Костянтина, проект може принести в бюджет України не менше ніж трильйон доларів. Адже світовий ринок легкої стрілецької зброї майже безмежний.

…Іще Шерлок Холмс зазначив, що найстрашнішою є зброя, яку створив лікар. І де гарантія, що заплановане для оснащення спецслужб, міліції та армії з оборонною метою не потрапить до рук терористів чи тих, хто розв’яже третю світову війну?

Чи настав нині момент неповернення? Сучасний російський філософ С.Кургінян вважає, що людство вже підійшло до цивізаційного бар’єра. На думку науковця, коли технології стають надто могутніми, а людина залишається надто консервативною та агресивною, цивілізація опиняється на порозі самознищення...

Тож до чиїх рук потрапить «Горгона»?