UA / RU
Підтримати ZN.ua

Збільшення допомоги при народженні дитини

На скільки можуть зрости «дитячі» виплати

Автор: Тетяна Перевощикова

Останні кілька десятиліть народжуваність у світі неухильно знижується на тлі зростання тривалості життя: старіння населення стало глобальним явищем і, можливо, однією з найзначніших соціальних трансформацій XXI століття.

За 30 років незалежності України чисельність її населення зменшилася на 10 мільйонів. А рівень народжуваності з 1991 року знизився вдвічі: в 1991-му народилося 630,8 тисячі дітей, у 2020-му — 293,4 тисячі.

Демографічні зміни ведуть до значних економічних і соціальних наслідків, які зачіпають ринки праці і капіталу, товарів і послуг, сферу соціального захисту та охорони здоров'я, а також пенсійну систему.

Наслідком скорочення чисельності працездатного населення стає зниження продуктивності праці та сукупних заощаджень, а отже, уповільнення інвестицій, попиту й економічного зростання.

Саме для стимулювання збільшення народжуваності урядом було розроблено проєкт закону про внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» №5585, який підвищує суму виплати до 50 тис. грн.

Необхідність ухвалити законопроєкт обґрунтовується тим, що, наприклад, 2013 року допомога на першу дитину становила 30 960 грн (3870 дол.), на другу — 61 920 грн (7740 дол.), на третю і кожну наступну — 123 840 грн (15 480 дол.), а з 2014-го по 2021-й ця сума не змінювалася в національній валюті і становила 41 280 грн, які поступово перетворилися з 2 619 дол. за курсом 2014 року на 1 500 дол. за поточним курсом, незалежно від черговості народження дитини. З огляду на це підвищення виплати до 50 тис. грн не здається таким уже відчутним, бо щороку вона не переглядатиметься. Тому паралельно з урядовим було зареєстровано альтернативний депутатський законопроєкт №5585-1.

Цим законопроєктом передбачено, що допомога при народженні дитини призначатиметься у розмірі, що залежатиме від кількості дітей у сім’ї, зокрема:

Виплата допомоги при народженні дитини здійснюватиметься одноразово в фіксованій сумі та рівними частинами впродовж 36 місяців.

Одноразова сума виплати при народженні дитини становитиме:

Решта суми допомоги при народженні дитини виплачуватиметься протягом наступних 36 місяців рівними частинами.

Прихильники і супротивники законопроєкту наводять різні аргументи, але практично всі сходяться в одному: тема складна і суперечлива.

Зокрема, противники підвищення виплат упевнені, що такі значні суми допомоги «плодитимуть злидні», а для того щоб збільшити народжуваність у країні, необхідно розробити комплексний підхід, розвивати всі сфери суспільства, збільшити доходи населення.

little_klein/unsplash

На їхню думку, разові гроші дадуть разовий результат: люди без гальм і бажання працювати народять дітей, які потім гратимуть у сковорідку з ложкою замість лего, тому що у цих дітей лего не буде. А ті, кому добре було б продовжувати рід людський, так і чекатимуть країну змін: вільну, відкриту, лояльну до молодих.

Прихильники ж ідеї наголошують на тому, що така матеріальна підтримка вкрай важлива при народженні дитини, адже мати на певний строк втрачає працездатність, а відтак, і загальний дохід сім’ї зменшується, тоді як трати на забезпечення дитини, навпаки, збільшуються.

Демографи ставляться до такого способу підвищення народжуваності доволі скептично. «Демографічна політика не повинна бути тупою. Дати гроші, щоб одразу всі народили дітей, на мій погляд, тупий спосіб, — стверджувала два роки тому в інтерв’ю ZN.UA директорка Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.Птухи НАН України Елла Лібанова. — Тим більше що мільйон разів доведено: користі від цього немає. Навпаки, безліч проблем. Перші два-три роки народжуваність одразу підвищується. За рахунок кого — я зараз не хочу говорити. А далі все повертається на круги своя або потрібно підвищувати виплати. Класична схема «доза—ефект».

Отже, майбутні батьки мають планувати дитину не тому, що держава дає гроші, а тому що вони відповідальні і повністю готові до того, щоб забезпечити гідне життя своїм дітям.

У сучасному суспільстві по-справжньому відповідальним батькам, які дозріли до народження дітей, виплати можуть допомогти попервах, але навряд чи стануть причиною народження малюка.