UA / RU
Підтримати ZN.ua

«УВЕЧЕРі ГРОШі» НіХТО НЕ ГАРАНТУЄ

...Міністр праці та соціальної політики України Іван Сахань звітував перед журналістами про виконану за півроку роботу...

Автор: Ольга Вауліна

...Міністр праці та соціальної політики України Іван Сахань звітував перед журналістами про виконану за півроку роботу. Зі спічу міністра виходило: соціальний захист населення долає етапи великого шляху реформ маленькими кроками. У зв’язку з цим згадався анекдот застійного періоду. Після лекції про світле комуністичне майбутнє слухачі поставили запитання лектору: чому з крамниць зникло м’ясо? Той відповів: ми йдемо до комунізму семимильними кроками, а худоба за нами не встигає.

Розповідь Івана Яковича про ситуацію із заробітною платою за жанром не можна назвати анекдотом, але по суті...

Уряд робить усе можливе для ліквідації боргів по зарплаті: на 10 червня борги в економіці скоротилися на 43,9 млн. грн., у держсекторі — на 116,7 млн. І в цьому з ним солідарна світова громадськість. Як заявив п. Сахань, нещодавно в Женеві на конгресі Міжнародної організації праці (МОП) Україні зробили зауваження через заборгованість по зарплаті, і як наслідок — невиконання нею низки міжнародних «трудових» конвенцій. Головне зауваження експертів МОП — це відсутність адекватної реакції роботодавців на ситуацію з виплатою зарплати і незначні розміри штрафних санкцій, передбачені для боржників.

Сьогодні в Україні 1,5 млн. осіб отримують мінімальну зарплату, що до 1 липня становила 90 гривень. Нещодавно Верховна Рада затвердила новий мінімум — 118 гривень. Іван Сахань заявив, що це не погіршить ситуацію з боргами по зарплаті, оскільки вже зараз більшість підприємств виробничої сфери виплачує зарплату більшу, ніж затверджена мінімальна. У бюджетній сфері — складніше. За словами міністра, цього року тут будуть здійснюватися доплати до встановленого рівня без перегляду в повному обсязі шкали тарифів.

Відтепер мінімальна зарплата буде враховувати і додаткові види оплати праці (премії, доплати, надбавки), а вони в деяких галузях економіки становлять близько 60% рівня оплати праці. Якщо працівнику нарахована зарплата нижче 118 гривень, то підприємство за рахунок фонду оплати праці зобов’язане «дотягти» її до встановленого рівня. Міністр стверджує, що новий підхід до формування оплати праці більш демократичний і дозволяє формувати тарифну систему, не прив’язуючи розміри мінімальної тарифної ставки працівника першого розряду до законодавчо затвердженої мінімальної зарплати. Однак «у випадку важкого фінансового становища підприємства тимчасово (але не більше шести місяців) застосувати розміри тарифних ставок, нижчі за визначені генеральною, галузевою або регіональною угодою».

У держбюджеті на 2001 рік витрати на збільшення мінімального рівня заробітної плати будуть враховані. А поки що для набуття чинності закону необхідно близько 150 млн. грн. Мінфін уже розпочав пошуки потрібної суми...