Проблема безаварійної роботи шахт буде ефективно вирішена тільки тоді, коли їхні власники нестимуть реальну відповідальність за людей і виробництво, а значить — неухильно дотримуватимуться норм промислової безпеки і охорони праці. Про це в інтерв’ю «Дзеркалу тижня» заявив голова Державного комітету з промислової безпеки, охорони праці й гірського нагляду Сергій Сторчак.
Управління охороною праці на рівні підприємств залишається слабкою ланкою в галузі, констатував він. Сторчак переконаний, що для того, щоб змінити ситуацію необхідно створити законодавчі умови, за яких роботодавців лякатиме сама думка про можливу аварію.
«Наприклад, власник, який допустив резонансну аварію через порушення вимог промбезпеки та охорони праці, має з власних коштів компенсувати витрати на ліквідацію її наслідків, а не вимагати, як нині, виділення грошей з урядового резервного фонду. А також відшкодувати Фонду соціального страхування виплати постраждалим працівникам», — пояснив він.
За словами Сторчака, Держгірпромнагляд давно ініціює зміни до законодавчих актів з питань промислової безпеки. Зокрема, є пропозиції диференціювати страхові внески до Фонду соціального страхування залежно від рівня безпеки, виробничого травматизму і профзахворювань на кожному конкретному підприємстві: чим менше травматичних випадків, тим менше внесок.
«Пропонуємо доповненнями в Кодекс про адміністративні правопорушення збільшити вшестеро суму штрафів за невиконання вимог промбезпеки та охорони праці. Ці та інші наші пропозиції допоможуть врегулювати партнерські відносини між державою та роботодавцями. Сформується правове поле для їхньої економічної відповідальності, яка краще за будь-які репресивні методи та адміністративний тиск змусить піклуватися про безпеку виробництва», — вважає він.
Сергій Сторчак також висловив впевненість у тому, що вирішити проблему безпеки на підприємствах можна економічно зацікавивши бізнес у створенні необхідних умов праці.
«Має бути, з одного боку, економічне стимулювання роботодавця, щоб дотримуватися норм і правил безпеки йому було просто вигідно. З іншого — фінансова відповідальність за недотримання цих норм і правил, у результаті чого сталася трагедія», — підкреслив він.
Докладніше читайте в інтерв’ю Івана Гонти з Сергієм Сторчаком у свіжому номері «ДТ».