Вплив космосу на мешканців Землі безсумнівний, але характер його потребує уточнень. Як виявилося, багато що залежить від жорсткості питної води.
Спеціалісти Арктичного та антарктичного НДІ та Балтійського державного технічного університету «Військмех» встановили, що чутливість серцево-судинної системи до різноманітних космічних впливів залежить від жорсткості питної води. Використання м’якої води підвищує чутливість людей до геомагнітних збурень, а жорсткої — збільшує їхню залежність від впливів гравітаційної природи.
Таких висновків учені дійшли, досліджуючи виклики швидкої допомоги до жителів Петродворцового району Санкт-Петербурга. В цьому екологічно благополучному районі живе близько 90 тис. чоловік. Геофізичні умови в усіх практично однакові, але воду вони використовують різну. Жителі масиву Новий Петергоф п’ють жорстку воду, один літр якої містить 68 мг кальцію і більш ніж 30 мг магнію. Мешканці Старого Петергофа та Стрельни одержують дуже м’яку питну воду з Неви. Для аналізу вчені обрали період із вересня до грудня, коли немає ні виснажливої спеки, ні славнозвісних всеросійських свят, які несприятливо позначаються на стані серцево-судинної системи. За три сезони на станцію швидкої допомоги району надійшло 1 670 скарг через підвищений артеріальний тиск. Близько 90% таких випадків лікарі визначали як гіпертонічні кризи.
Проаналізувавши розподіл викликів швидкої допомоги до гіпертоніків, вчені побачили динаміку гіпертонічних криз, певні ритмічні зміни, проте характер цих змін у житлових масивах району різний. Тиск жителів Нового Петергофа реагує на коливання основних гравітаційних збурень, спричинених Сонцем. Ці збурення мають періоди 31,8 і 14,8 доби. Нещодавно співробітники ДНЦ РФ «Арктичний та антарктичний науково-дослідний інститут» виявили, що гравітаційний сонячний цикл впливає не лише на рух Місяця по навколоземній орбіті, але й на швидкість окисно-відновних реакцій організму, тому його дія на серцево-судинну систему цілком з’ясована. Зі зростанням рівня гравітаційних збурень число гіпертонічних кризів зменшується і навпаки.
Багато дослідників наголошували, що на рівень серцево-судинних захворювань впливає сонячна активність, потік радіовипромінювання, довжина хвилі якого 10,7 см (2700 МГц), хоча дані про вплив геомагнітного становища на зміну артеріального тиску суперечливі. На стрибки тиску в жителів Нового Петергофа, які п’ють жорстку воду, помітно впливають неперіодичні геомагнітні збурення. В роки, коли сонячна активність досить висока, число гіпертонічних кризів зростає, а їхня залежність від гравітаційних ритмів помітно слабшає. Інакше кажучи, люди, які п’ють жорстку воду, знаходяться під сильним впливом гравітаційних збурень, що визначають природний ритм коливань артеріального тиску, а неперіодична сонячна активність порушує сталий порядок і провокує гіпертонічні кризи.
Що стосується Старого Петергофа, то артеріальний тиск споживачів м’якої води сильно реагує на періодичні 27-добові зміни геомагнітної обстановки, причому зростання сонячної активності знижує число гіпертонічних кризів. Від періодичних гравітаційних збурень жителі цього району теж залежать, але набагато менше, ніж від геомагнітного становища. Характер цієї залежності той самий, що й у Новому Петергофі, проте її роль незрівнянно менш важлива.
Дослідники дійшли висновку, що хімічний склад питної води регулює чутливість людського організму до впливу різноманітних космофізичних чинників. Вони сподіваються, що зможуть розробити механізм нейтралізації зовнішніх впливів і запропонувати конкретні заходи для підвищення адаптаційних можливостей людини.