Рішенням Вищого господарського суду України (ВГСУ) від 23 червня ц. р. касаційну скаргу Глевахівської селищної ради залишено без задоволення, а отже, орні, особливо цінні землі Національної академії наук збережено в державній власності.
«Чергова рейдерська атака на землі НАНУ відбудеться під прикриттям Феміди?» - під таким заголовком нещодавно було опубліковано інформацію на сайті DT.UA. У ній повідомлялося: ВГСУ, незважаючи на те, що раніше тричі на законних підставах відмовляв Глевахівській селищній раді в касаційному провадженні, несподівано ухвалив рішення про поновлення пропущеного касаційного строку і таки прийняв до розгляду касаційну скаргу на рішення господарського суду Київської області від 21.04.2010 р. та на постанову Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 02.07.2010 р., якими було повернуто науковому центру НАН України близько 400 га незаконно вилученої землі. Цілком зрозуміло, що ухвалу ВГСУ про розгляд касаційної скарги Глевахівської селищної ради в НАНУ сприйняли як «організовану рейдерську атаку на державні особливо цінні землі дослідного центру світового рівня». Залишається лише здогадуватися, які сили і на якому рівні для цього було задіяно.
Можливо, суддям ВГСУ (С.Шевчук, Л.Іванова, О.Кролевець), котрі прийняли до розгляду касаційну скаргу Глевахівської селищної ради, не було відомо про нелегітимність представників місцевого органу влади та про кримінальну справу щодо фальсифікації місцевих виборів? Річ у тому, що законно обраним головою Глевахівської селищної ради є В.Жеребцов, а не О.Шепеленко, який фактично узурпував владу. 31 жовтня минулого року відбулися вибори голови місцевого органу влади, в результаті яких переміг перший. На підставі підрахунку голосів було ухвалено рішення селищної виборчої комісії від 20 листопада 2010 року (№16) «Про визнання Жеребцова В.В. обраним Глевахівським селищним головою». Незважаючи на дві постанови Київського апеляційного адміністративного суду (від 13 та 28 грудня 2010 року), якими законно обраним головою визнано В.Жеребцова, О.Шепеленко не виконує рішення судів і продовжує перебувати на цій посаді. Дивно, що про це невідомо ні губернатору, ні ЦВК…
Під час судового процесу у ВГСУ перший заступник голови комітету з питань правосуддя Верховної Ради України Юрій Кармазін поінформував суддів, зокрема, про те, що представник позивача О.Шепеленко не має законних повноважень Глевахівського селищного голови. (Депутатське звернення щодо вжиття заходів для припинення узурпації влади в селищі Глеваха Ю.Кармазін надіслав президенту, генеральному прокурору, голові ЦВК та голові Київської облдержадміністрації.) Депутатські звернення стосовно недопущення масштабного рейдерського захоплення особливо цінних земель НАНУ отримали всі високопосадовці, від реагування яких залежить доля наукового центру.
«Перевіркою встановлено, що незважаючи на стратегічну важливість та цінність вказаних земель, відповідальні посадові особи Глевахівської селищної ради… самовільно, явно виходячи за межі наданих їм законом повноважень,.. надали дозвіл на будівництво будинків, споруд та інших об’єктів на території земельних ділянок, які перебувають у державній власності… На час перевірки на даних земельних ділянках проводяться будівельні роботи, внаслідок яких знищуються посіви та орні, особливо цінні землі провідного селекційного центру України» - зазначається, зокрема, в депутатському зверненні.
Нахабству самозахоплювачів немає меж - один зі скороспечених багатіїв розмістив на земельній ділянці списаний пасажирський літак і будує біля нього розважальний комплекс.
І це попри те, що ще торік навесні рішення господарського суду Київської області (від 30-31.12.08 р.) про вилучення близько 400 га площі дослідних полів було скасовано і землю повернуто законному власникові - НАНУ.
Про протистояння між Глевахівською селищною радою та науковим центром НАНУ і судові перипетії в цій гучній земельній справі наш тижневик писав неодноразово («ДТ», №№35, 41, 47, 2009 р.). Та незважаючи на великий розголос і начебто втручання високих посадових осіб, експансія на землі «Дослідного сільськогосподарського виробництва Інституту фізіології рослин і генетики НАН України» тривала.
«Думаю, що за цим земельним дерибаном стояли зацікавлені люди, на рівні області і вище, - вважає Юрій Кармазін. - Адже районна прокуратура ніяк не реагувала, хоча мала би порушити не менше півсотні кримінальних справ про захоплення земельних ділянок. Однак не порушила жодної. Донедавна ще висіли оголошення про продаж землі в Глевасі, по півтори тисячі доларів за сотку.
І це земля, де вирощувалося елітне насіння, районувалися сільгоспкультури. Такі дослідні ділянки не можна кудись переносити, а тим більше вилучати рішенням місцевої ради. Про це чітко сказано в Земельному кодексі України.
Особливо дивує те, що все це відбувається на очах правоохоронних органів, Служби безпеки, владних структур усіх рівнів».
«Рішенням Вищого господарського суду України вже втретє забороняється вилучати орні, особливо цінні землі НАНУ під приватну забудову. Прем’єр-міністр України М.Азаров звернувся до Генеральної прокуратури, наголошуючи на належному представництві держави в судах відповідної юрисдикції з тим, щоб зберегти державне майно, яке перебуває у віданні НАНУ. Хочеться сподіватися, що ганебному дерибану земель наукового центру світового рівня - експериментальних виробництв Інституту електрозварювання ім. Є.Патона та селекційного центру В.Моргуна нарешті буде покладено край, а винні в цьому відповідатимуть перед законом», - такої думки заступник академіка-секретаря Відділення загальної біології НАН України член-кореспондент НАНУ В.Швартау.
Втім, чи буде покладено край дерибану - це ще питання, якщо судові інстанції, зокрема й найвищі, ухвалюють суперечливі рішення, і справа кілька років поспіль ходить по колу, а точніше, по спіралі, якщо президент країни ніяк не реагує на це нечуване безчинство, а прем’єр спромігся звернутися з листом до В.Пшонки тільки в день розгляду справи у ВГСУ…
Побачимо, які будуть жнива…