UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЯПОНІЯ БЕРЕ КУРС НА РОЗВИТОК БІОТЕХНОЛОГІЇ

Сказати, що в Країні вра-нішнього сонця біотехнологія не розвинена взагалі, не можна: японський уряд навіть виявив близько сотні компаній, які спеціалізуються в цій галузі...



Сказати, що в Країні вра-нішнього сонця біотехнологія не розвинена взагалі, не можна: японський уряд навіть виявив близько сотні компаній, які спеціалізуються в цій галузі. Проте Японія, звикнувши лідирувати в галузі електроніки й автоматики, вирішила, що не може дозволити собі відставати в цій новій галузі, перед якою відкривається велике майбутнє. Тому уряд постановив виділити наступного року 64 мільярди єн на фінансування стартових проектів нових біотехнологічних компаній, щоб їх кількість бодай певною мірою відповідала американським (сьогодні у США їх налічується 1 300).

Проте, як з’ясувалося, починати доведеться не з утворення нових компаній, а з реформи університетської освіти. Загальна кількість японських студентів, що спеціалізуються в галузі молекулярної біології, і так становить одну тридцяту від кількості таких самих американських студентів. Але якщо в Америці приблизно половина випускників прагне потрапити до комерційних біотехнологічних компаній чи заснувати свої власні, то кількість японських біотехнологів, котрі хочуть стати підприємцями, не перевищує 10—20 відсотків. Проте саме біотехнологічні компанії найбільше уваги приділяють одержанню патентів на новітні досягнення в цій галузі, в результаті чого їм належать 86 відсотків таких охоронних документів. У Америці ж половина патентів належить університетам та науковим центрам, що сприяє подальшому розвитку «великої» науки.

Крім того, в Японії практично не існує механізмів перетворення наукових розробок на комерційний продукт, а також культури захисту прав споживачів від ризиків, пов’язаних із застосуванням біотехнологій. Тому суми, виділеної урядом, для реформування всієї галузі явно недостатньо, і наближені до уряду японські агентства вже заявили про своє рішення залучити ще 125 мільярдів єн додаткового фінансування.

Добірку за матеріалами зарубіжної преси підготував Євген СТАШЕВСЬКИЙ