UA / RU
Підтримати ZN.ua

Водень із води: просто і дешево

Російський дослідник сконструював електролізер, який дозволяє отримувати водень із води, витрачаючи на це дуже мало енергії...

Російський дослідник сконструював електролізер, який дозволяє отримувати водень із води, витрачаючи на це дуже мало енергії.

Водень — екологічно чистий енергоносій, до того ж практично невичерпний. Відповідно до розрахунків, із 1 л води можна одержати 1234, 44 л водню. Проте перехід енергетики на водневе паливо гальмують великі витрати енергії, необхідні для отримання водню з води. Процес електролізу відбувається при напрузі 1,6—2,0 В і силі струму в десятки й сотні ампер. Найсучасніші електролізери витрачають на одержання одного кубометра водню більше енергії, ніж можна отримати при його спалюванні (4 і 3,55 кВт/год. відповідно). Проблему зменшення витрат енергії на одержання водню з води розв’язують багато лабораторій світу, але істотних результатів досягти наразі не вдалося. Проте в природі існує економний процес розкладання молекул води на водень і кисень. Відбувається він при фотосинтезі. При цьому атоми водню беруть участь у формуванні органічних молекул, а кисень іде в атмосферу. Комірка електролізера, розроблена Ф.Канаревим із Кубанського державного аграрного університету, моделює цей процес.

Подібність із фотосинтезом полягає в тому, що комірка споживає дуже мало енергії. Фактично пристрій використовує напругу лише в 0,062 В при силі струму 0,02 А. Ф.Канарев сконструював дві лабораторні моделі електролізера: із конічними й циліндричними сталевими електродами. За задумом творця, вони моделюють річні кільця стовбура дерева. Навіть при повній відсутності електроліту на електродах комірки з’являється різниця потенціалів близько 0,1В. Після заливання розчину різниця потенціалів зростає. При цьому позитивний знак заряду завжди з’являється на верхньому електроді, негативний — на нижньому. Комірка низькоамперного електролізера є конденсатором. Спочатку він заряджається при напрузі 1,5—2 В і силі струму, значно більшій за 0,02 А, а потім поступово розряджається під дією електролітичних процесів, що відбуваються в ньому. І в цей час пристрій споживає зовсім небагато енергії, яку витрачає на підзарядку конденсатора. Навіть у від’єднаному від мережі приладі електроліз триває ще п’ять годин, про що свідчить інтенсивне булькання пухирців газу.

Обидві моделі електролізера, і з конічними, і з циліндричними електродами, працюють з однаковою енергетичною ефективністю. Показник цієї ефективності ще належить уточнювати. Але вже тепер зрозуміло: витрати енергії на отримання водню з води при низькоамперному електролізі зменшуються в 12 разів, а за найсміливішими підрахунками — майже у 2000 разів (тобто становлять загалом від 0,407 до 0,0023 кВт/год. на кубометр водню). На думку Ф.Канарева, запропонований ним метод одержання дешевого водню з води можна буде використовувати для створення промислових електролізеров, які знайдуть застосування в майбутній водневій енергетиці.