UA / RU
Підтримати ZN.ua

ВИПРОБУВАННЯ НАУКОЮ

Судячи з усього, щодо науки в нас намітився перелом. Це могли відчути не тільки професіональні вчені, які майже зовсім втратили надію, а й представники молодшого крила — Малої академії наук (МАН)...

Автор: Олександр Рожен

Судячи з усього, щодо науки в нас намітився перелом. Це могли відчути не тільки професіональні вчені, які майже зовсім втратили надію, а й представники молодшого крила — Малої академії наук (МАН). Нагородження переможців різних конкурсів та олімпіад нинішнього року відбулося в конференц-залі Національної академії наук України. Молоді таланти привітав президент НАНУ академік Борис Патон.

Звертаючись до МАНівців, Борис Євгенович зазначив, що «цей конференц-зал бачив багатьох, але тут давно не було такої кількості розумних юних облич». Він висловив надію, що це стане добрим знаком, провісником омолодження академії в недалекому майбутньому.

Борис Євгенович не без смутку відзначив ще один факт, на якому раніше не акцентували увагу: за період існування СРСР представники науки були удостоєні лише п’ятнадцяти Нобелівських премій. Тоді як представники США одержали майже вдесятеро більше. Б.Патон висловив надію, що молодь виправить цю несправедливість і доведе світу, наскільки високий рівень нашої науки.

Думку президента академії розвинув член-кореспондент НАНУ Станіслав Довгий:

— Наша молодь адекватно сприймає нові ідеї. Дуже важливо, що не зменшується її інтерес до точних наук: фізики, математики, інформатики, біології, хімії, космічних досліджень. Я не пам’ятаю такі міжнародні або європейські олімпіади, де б наші діти не посідали місця нижчі за п’яте або шосте. А в основному їм дістаються золоті або срібні медалі. Успіхи наших дітей говорять про те, що в нашої науки є майбутнє. Щоб підтримати це майбутнє, треба докласти максимум зусиль. Вони повернуться сторицею.

Кандидат біологічних наук В.Назаренко, крім досліджень в Інституті біохімії НАНУ, не одне десятиріччя веде гурток біохімії в Палаці молоді та юнацтва. «Зараз контакти дітей із Малою академією наук значно розширилися, — сказав Володимир Іванович. — У них є вихід у світ, вони активно листуються зі своїми закордонними однолітками. Все це відбивається на їхніх дослідницьких інтересах.

Сьогоднішні діти вміють працювати з комп’ютером, їм доступна інформація з Інтернету, про яку попереднє покоління могло тільки мріяти. До всього цього не варто скидати з рахунків, що в нас у країні чудова традиція раннього залучення дітей до наукових досліджень. І це не гра «у наукові ляльки». Дослідження, семінари, обговорення, оформлення робіт — до всього наукового циклу пред’являються найвищі вимоги без знижок на вік.

Найважливіше — участь у програмах, можливість контактів і обміну результатами досліджень із закордонними колегами. Це розширює кругозір наших підлітків, ініціює подальші проекти. Мабуть, найцікавіша спільна програма почалася з польоту космонавта Леоніда Каденюка на шаттлі і його біологічних експериментів на орбіті. Відтоді минуло кілька років. Вчені відзвітували про виконану роботу і поставили крапку, а МАНівці дотепер розробляють усе нові й нові проекти разом з американськими школярами. Їхня програма називається «Зоряними дорогами».

Бурхлива діяльність МАНівців призвела до того, що американські школярі вдруге запросили українських друзів до США. При цьому в запрошенні повідомили, що беруть турботи про їхнє розміщення, екскурсії та харчування на себе. Ні, американські діти не є нащадками мільйонерів, вони самі заробили гроші — мили машини, займалися іншою посильною працею, щоб запросити до себе українських однолітків».

На зборах новий президент МАН, член-кореспондент НАНУ Станіслав Довгий висловив ще кілька думок, що привернули увагу присутніх:

— Треба, щоб структура Малої академії наук цілком відповідала структурі Національної академії наук України. Вважаю, Мала академія наук від цього тільки виграє. По-перше, НАН України протягом багатьох десятиріч була науковою установою світового рівня — у старших колег є чим поділитися з підростаючою зміною. По-друге, Велика академія уважно поставилася до процесів, що відбуваються у Малій, і підтримала намічені в ній перетворення. Вони повинні торкнутися не тільки столиці та найбільших міст України. Спираючись на потенціал Національної академії наук, треба створити можливості для розвитку філій МАН у кожному регіоні.

Щоб підняти престиж МАН, ми провели велику роботу з нашими партнерами. Вже вдалося профінансувати проведення кількох міжнародних конкурсів, олімпіад, цікавих міжнародних проектів із виїздом дітей за кордон, виділено стипендії. Ухвалено рішення, що Мала академія наук гарантуватиме всім переможцям конкурсів вступ до вищих навчальних закладів.

Щоб ніхто не сумнівався в тому, що ми будемо завзяті й послідовні у своїх намірах, вирішено переможців конкурсу з інформатики (а це близько тридцяти осіб) нагородити поїздкою на всесвітню виставку «Цебит-2002» до Ганновера.

Переможці конкурсів з фізики будуть нагороджені поїздкою до всесвітньо відомої фізичної лабораторії Белла в США. При цьому продовжуватимуться поїздки до космічної лабораторії в США, куди МАНівці вже проторували дорогу і налагодили з американськими однолітками регулярне і плідне співробітництво. Нині ми працюємо й над іншими проектами. Не тільки технічними або природничонауковими. Переможці конкурсів з гуманітарних дисциплін одержать можливість відвідати кращі музеї Європи, планується проведення персональної виставки переможців творчих конкурсів.

На такій оптимістичній ноті завершив свій виступ С.Довгий.