Українські вчені закликають не повторювати помилок 2003 року і нагадують, що будь-яке необдумане будівництво у Керченській протоці здатне радикально змінити напрям та інтенсивність течії в акваторії, що призведе до непоправних наслідків.
Про це попереджають професор, доктор фізико-математичних наук, член-кореспондент НАН України Станіслав Довгий і доцент, кандидат фізико-математичних наук Дмитро Черній.
Дослідження можливих варіантів вирішення проблем у Керченській протоці за допомогою будівництва дамб провели Інститут телекомунікацій та глобального інформаційного простору НАН України спільно з факультетом кібернетики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Результати дослідження засвідчили, що сьогодні будівництво навіть невеликої берегової споруди на острові Тузла здатне викликати глобальну перебудову течії в усій Керченській протоці. Нагадаємо, будівництво дамби від російського Таманського півострова у 2003 році призвело до розмивання Тузли.
Водночас, наголошують дослідники, продумане будівництво здатне вирішити сьогоднішні проблеми протоки.
«Наприклад, один із запропонованих варіантів дозволяє зсунути зону найбільш інтенсивної течії в середину акваторії, що зніме гостроту проблеми створення берегоукріплювальних споруд уздовж усього узбережжя протоки з обох берегів», — повідомляють експерти.
«Крім того, цей варіант дозволяє течії виносити з території шельфу й прибережної зони забруднювачі, які потрапили в акваторію протоки внаслідок техногенних аварій і катастроф», — відзначають вони.
Вчені наполягають, що будь-який новий гідротехнічний проект у Керченській протоці повинен піддаватися не лише попередньому аналізу, а повній інженерно-екологічній експертизі.
Докладніше читайте у статті Станіслава Довгого та Дмитра Чернія «Росіяни забули закон Бернуллі?» у свіжому номері «ДТ».