UA / RU
Підтримати ZN.ua

Узаконена ентропія

Довгоочікуваний старт Національного фонду досліджень у 2019 році може не відбутися.

Автор: Лідія Суржик

14 травня Наглядова рада Національного фонду досліджень (НФД), якою є Науковий комітет Національної ради з питань розвитку науки і технологій, мала затвердити кандидатуру на посаду виконавчого директора НФД.

На початку травня Наукова рада НФД провела співбесіду з кандидатами на цю відповідальну посаду. Дві кандидатури (з трьох) отримали понад дві третини голосів. Першу за рейтингом претендентку, яка працює в науковій установі НАН України, доктора біологічних наук Аллу Ємець Наукова рада подала на погодження Наглядової ради НФД.

Утім, результат таємного голосування виявився програшним для претендентки: 15 із 22 членів Наглядової ради проголосували "проти". В Науковій раді це сприйняли як удар по репутації.

Голова Національного фонду досліджень України, завідувач відділу Інституту фізики НАНУ Леонід Яценко переконаний, що запропонована Науковою радою кандидатура цілком відповідає вимогам і критеріям, необхідним для роботи на посаді виконавчого директора НФД. А. Ємець посіла перше місце в рейтингу серед трьох претендентів, вважає він, тому рішення Наглядової ради - несправедливе. "Ми не отримали переконливої аргументації, на яких підставах відмовлено в погодженні кандидатури, - коментує Леонід Петрович. - Алла Іванівна написала заяву, що в разі її затвердження на посаду виконавчого директора Фонду вийде зі складу НК. 29 членів Наукової ради проголосували "за". Виходить, Науковий комітет нам не довіряє?"

Тепер, згідно з Положенням про порядок обрання, призначення та звільнення виконавчого директора НФД, Наукова рада подає на затвердження Наглядовій раді другу за рейтингом кандидатуру - Ганни Булах, менеджера. Хоча вона не науковець, але має досвід роботи в бізнесі та міжнародних проектах, навчалася й декілька років проживала за кордоном. Наприкінці цього місяця Наглядова рада має погодити (чи не погодити) цю кандидатуру. Якщо ж і її не затвердять, то буде оголошено новий конкурс. А це змарнований час, загроза відстрочки запуску Фонду, втрата довіри наукової спільноти до людей, котрі взялися рухати реформи в науці.

"На жаль, у нас нормативні акти занадто перевантажені всілякими адміністративними деталями, - каже відомий учений-фізик, голова Ідентифікаційного комітету з питань науки Сергій Рябченко. - На нинішній рік у бюджеті виділені гроші, бодай невеликі, але є. І потрібно, щоб цього року НФД узяв старт. Без обрання виконавчого директора це не може відбутися. Якщо Наукова рада обрала людину на цю посаду, то, на мій погляд, Наглядова рада мала би її погодити. Не погодити можна в тому разі, коли є докази, що вибори відбулися з порушенням процедури або обрана кандидатура щось приховала у своїх документах, тобто є якісь формальні порушення. Якщо ж порушень немає, то немає підстав не погодити. А тепер маємо непередбачувану ситуацію. Існує висока ймовірність, що до кінця року Фонд не зможе розгорнути роботу. І це значно гірше, ніж те, що комусь ця людина не імпонує".

На засіданні Наглядової ради відбувалося не погодження, а, фактично, нові вибори, вважає С. Рябченко. Та оскільки юридичної інтерпретації терміну "погодження" в нашому законодавстві немає, то кожен його тлумачить на свій лад.

Колізію, що виникла з погодженням кандидатури на керівну посаду в НФД, на думку деяких науковців, закладено в Законі про наукову діяльність: Науковий комітет є водночас і Наглядовою радою НФД. Це породжує конфлікт інтересів, тому потрібно змінювати закон.

"Закон украй поганий, - переконаний С. Рябченко. - Біда в тому, що його писали професійно некомпетентні люди. В законі немає жодного слова про те, навіщо наука потрібна державі, які завдання наука може вирішувати в державі. І кожна стаття має бути спрямована на вирішення конкретних завдань. А вони розписали в подробицях, як треба голосувати, як обирати директора, начальника відділу і т. п. Даруйте, але в армії це називається "Стройовий статут". А закон має бути політичним документом.

Та головне сьогодні - дати старт Національному фонду досліджень".