Минулий рік відзначався за рішенням ЮНЕСКО як «Рік фізики». Ювілейні заходи вже минулися, а фізика разом з усіма своїми здобутками і проблемами залишилася — не секрет, що навіть провідні західні університети відчувають сьогодні скруту з талановитими студентами й аспірантами-фізиками, бо молодь охочіше йде в гуманітарні науки, менеджмент або в біологію.
Оцінці цих здобутків і пошуку шляхів вирішення проблем було присвячено спільну сесію Виконавчого комітету Європейського фізичного товариства (ЄФТ) та Координаційної ради Українського фізичного товариства (УФТ), на яку були запрошені чільні представники НАН України, Міністерства освіти і науки, провідних університетів та інших організацій, пов’язаних із викладанням та популяризацією фізики в нашій країні.
Важливо зазначити, що зібрання було ініційоване Європейським фізичним товариством (воно об’єднує сьогодні 38 національних асоціацій фізиків континенту) з метою зміцнити контакти фізиків Європи та України. Важливо й те, що головним партнером ЄФТ з українського боку виступила не державна інституція, а саме УФТ — громадська організація фізиків нашої держави (яка є одним з повноправних членів організації загальноєвропейської).
Українське товариство було засноване на початку 1990-го за ініціативою «знизу». Його статут є взірцево демократичним, оскільки обумовлює неможливість будь-якої узурпації влади. Президента обирають таємним голосуванням поштою всіх членів товариства лише на один строк. Він має надійну противагу в особі координаційної ради, де представлено всі найголовніші осередки фізиків. У різні роки УФТ очолювали академіки НАН України Віктор Бар’яхтар та Іван Горбань, член-кореспондент НАНУ Сергій Рябченко, професор Іван Вакарчук. З 2004 року ці обов’язки виконує член-кореспондент НАНУ Володимир Литовченко.
За 16 років свого існування УФТ зробило, як на громадську організацію, досить багато. Встановивши дієві зв’язки з ЄФТ, воно за цей час допомогло вже сотням українських фізиків (у тому числі молодих) із поїздками на різноманітні міжнародні конференції. Члени УФТ мають можливість отримувати часопис ЄФТ Europhysics News з найважливішими новинами європейської фізики. УФТ домоглося надання багатьом національним конференціям та симпозіумам європейського статусу, не без його сприяння здобув європейське визнання «Журнал фізичних досліджень» – видання Західноукраїнського фізичного товариства (підрозділу УФТ).
Результатом спільних дискусій під час сесії керівних органів ЄФТ та УФТ стали важливі пропозиції, сформульовані в неформально узгодженому меморандумі. Зокрема, ухвалено рішення про підтримку фізичних журналів в Україні та про визнання найголовнішого з них — «Українського фізичного журналу» — на рівні ЄФТ, про збільшення числа грантів на участь у конференціях ЄФТ молодих фізиків України, про зменшення членських внесків для учасників конференції з країн Східної Європи. Обговорено також пропозиції щодо запровадження для українських аспірантів подвійного наукового керівництва – в Україні і за кордоном (це допоможе позитивно вплинути на проблему «відпливу інтелекту»); щодо інтенсифікації зв’язків ЄФТ з українськими фізичними інституціями; щодо створення в Києві Центру ЄФТ для країн Східної Європи (в сесії як спостерігачі брали участь також керівники фізичних товариств Білорусі та Молдови).
Для багатьох членів виконкому ЄФТ ці три дні в Києві стали першим знайомством з Україною. І відбувалося воно не лише у фізичних лабораторіях НАНУ та КНУ ім. Т.Шевченка. Наші гості були глибоко вражені, побачивши мозаїки й фрески Софії Київської та барокові церкви Подолу, а відтак обриси України на карті Європи (не тільки фізичній!) окреслилися для них значно виразніше. А європейський статус України як держави духовно багатої давньої цивілізації — безсумнівним.
Можна сподіватися, що захід, у рамках якого Київ був фізичною столицею континенту, дасть істотній імпульс розвитку та популяризації фізичних знань в Україні. Як показав «Рік фізики», ця наука може принести людству ще дуже багато яскравих і корисних несподіванок.