— На допитливості людей і їх освіті можна й потрібно заробляти гроші, — заявили представники Всесвітнього банку, вручаючи чек на кругленьку суму дирекції знаменитої Санкт-Петербурзької кунсткамери. Це цільовий грант на «розкручування» пілотних проектів, покликаних привабити нових відвідувачів і відкрити нові джерела доходів. Інакше кажучи, це гроші на вудку, за допомогою якої наукові співробітники ловитимуть рибку самостійно.
Кунсткамера, створена 1714 року на базі особистих колекцій Петра Першого, стала, як відомо, основою для заснування Російської академії наук. Саме тут відбувалися її перші засідання. Проте останніми роками музею антропології та етнографії РАН, де зберігається майже два мільйони експонатів, жилося скрутно. Ні на ремонт приміщень, ні на реставрацію, ні на нові експозиції бюджетних грошей не вистачало, і відвідувачів ставало дедалі менше.
Тоді співробітники кунсткамери розробили й захистили незвичайний науково-комерційний проект, покликаний за короткий термін дати фінансовий зиск. Вони запропонували перетворити раніше порожні підвали на різноманітні майстерні, обладнані суперсучасною технікою для обробки металу, дерева та тканин, випалу кераміки, реставрації, друку, фото- й комп’ютерного дизайну. Це буде водночас новий екскурсійний маршрут, платні навчальні студії для охочих опанувати те чи те ремесло і комерційні міні-цехи.
Тут заплановано виготовляти на продаж відвідувачам унікальний асортимент із фірмовою маркою кунсткамери. Приміром, точні копії шаманських корон, макети староруських берестяних човнів, дерев’яний посуд минулих століть, ляльки народів світу, чукотські прикраси, буклети тощо. Слід зазначити, що нову сторінку життя найстарішої академічної організації буде перегорнуто під жорстким контролем підзвітних банкові менеджерів. Зате весь прибуток від діяльності нових комерційних структур залишиться в розпорядженні вчених кунсткамери. Коли все піде за планом, перші зароблені в такий спосіб гроші надійдуть на її рахунки вже цього року.