Вчені Київського політехнічного інституту створили безпілотний мінілітак. Керований по радіо апарат може оснащуватись устаткуванням, що стане в нагоді при вирішенні різноманітних завдань: він здатний допомогти прикордонникам, геологам, метеорологам, працівникам ДАІ, пожежникам, працівникам МНС та представникам багатьох інших професій.
Розмах крил літака — до півтора метра, він може підняти фотоустаткування вагою до 30 кг. При цьому він здатен літати близько чотирьох годин зі швидкістю до 160 км. Радіокерований розвідник пролітає на одній заправці відстань в 300 км. і повертається назад. Потужність мотора — 15 кінських сил.
Обладнання літака забезпечене програмами, які здатні оцінити обстановку і самостійно вирішити, — продовжувати досліджувати новий об'єкт чи ідентифікувати його як непотрібний і не звертати на нього уваги.
«Цю розробку ми виконуємо за завданням Держприкордонслужби. Для цілей, які виконуватиме наш літачок, цій службі доводиться піднімати Ан-12 або вертоліт, — коментує завідувач кафедрою приладів і систем управління літальними апаратами НТУУ «КПІ», професор Олександр Збруцкий. — При цьому їхні нинішні витрати не йтимуть у жодне порівняння з тими, що потрібні для обслуговування нашого міні-розвідника».
Оригінальність розробки полягає і в тому, що зазвичай подібні літаки для дослідницьких цілей робляться з пластмаси. «Ми ж застосували звичайну обшивку з тканини. Якщо апарат впаде чи порве її, тканину можна полагодити навіть у польових умовах — для цього досить заклеїти діри», — розповів Збруцкий.
Докладніше читайте в статті Олександра Павлова «Безпілотний літачок для прикордонників» в свіжому номері «ДТ».