Публікація «Даремно Прометей украв вогонь у богів» («ДТ», №19, 2006 р.) наводить на думку про безвихідність нинішньої ядерної технології. Постає природне запитання: а що ж натомість?
У Росії вже понад десять років розробляється ядерна релятивістська торієва енергетика (ЯРТЕ) під керівництвом професора І.Острєцова. В її основі лежить процес ділення торію нейтронами великої (20—1000 МеВ) енергії, які генеруються при бомбардуванні ядер пучками релятивістських протонів з енергією 10—50 ГеВ.
Ідею створення маловідходної ядерної енергетики, сформульовану І.Острєцовим, активно підтримали ряд академіків РАН — А.Балдін, Г.Філіппов та ін. Ініціативна група вчених і фахівців 2002 р. провела експерименти у Протвіно на прискорювачі У-70 і підтвердила можливість її реалізації. Результати експериментів, проведених у ЦЕРНі, дозволили розробити фундаментальні основи створення ядерної релятивістської торієвої енергетики.
Проте швидкому розвитку напряму, на жаль, заважає консерватизм спеціалістів із традиційної (уранової) ядерної енергетики. А проведений групою І.Острєцова аналіз рівня технології і знань із ключових елементів схеми, що розглядається, засвідчив: за серйозної підтримки створення головного блоку на принципово нових принципах можливе протягом десяти років. При цьому витрати на реалізацію програми становитимуть приблизно 1,5—2 млрд. доларів. З них близько 100 млн. дол. знадобиться на реалізацію першого етапу.
При належному фінансуванні програми проектування нового реактора реально розпочати вже через два роки, а побудувати перший із них – через вісім років. Якщо Україна підключиться до програми ЯРТЕ, то, з нашим досвідом ядерних досліджень, помноженим на досвід ліквідації наслідків чорнобильської аварії, можна буде зробити істотний внесок у створення енергетичної технології XXI століття. Тим більше що Україна, на відміну від Росії, має багатющі запаси торію — запасів для роботи ядерних станцій нового покоління вистачить на багато століть. Це вирішить енергетичні проблеми країни.